Genel

Fizik Mezunları İçin Kariyer Planı: Enerjinin Geleceğinin Termodinamikle İşbirliği Üzerine Çalışmak

Ülkemizde işsizlik potansiyeli en yüksek olduğu bölümlerden biri olarak Fizik bölümü sunulur. Oysa ki (iyi bir kariyer planlamasıyla) Fizik bölümünde global etki yaratan işlere imza atabilirsiniz. Bunun en önemli yolu ise, geleceği şekillendiren konular üzerinde çalışmak. Çünkü bu gibi konularda atacağınız en ufak adım bile çok daha büyük geri dönüşler sağlayabilir. Termodinamiğin, enerjinin geleceği ile ilişkisi de bu konudaki en iyi örneklerden birini sunuyor. Çünkü enerji dünyasının son yıllarda sahip olduğu pek çok gelişme, termodinamik yasalarının ciddi şekilde sorgulanabileceğini gösterdi. Bunun kısa vadede alması zor gözüküyor fakat yukarıda belirttiğim nedenden ötürü, bu aşamada kat edeceğiniz her adım size çok daha büyük kazanımlar getirecektir.

Termodinamiğin sorguya açılacak ilk büyük yasası, enerjinin %100 dönüşemeyeceğini söyleyen ikinci yasa. Bu konuda ilk büyük adımı güneş panelleri attı fakat hala gitmemiz gereken çok yol var. Keza şu anda bu dönüşüm % 15-20 dolaylarında. Kişisel olarak beni bu yolculukta beni en çok motive eden şey ise, kinetik enerjinin vaat ettiği potansiyel. Özellikle de araçlar hareket ederken onların hareketinden enerji oluşturmaya dayalı enerji depolama projeleri şu anda kinetik enerjinin vaat ettiği potansiyeli gözler önüne seriyor. Bu konudaki en ciddi problem ise, enerji depoladıktan sonra istem dışı olarak enerji kaybı yaşanması. Telefonunuzu şarjdan çıkardığınızda (hiçbir şey yapmasanız dahi) şarjınızın azalması bu konudaki iyi örneklerden biri.

Örneğin telefon örneğindeki enerji kaybı üzerine odaklanabilirsiniz. Bunu termodinamik yasaları ile birleştirerek çok değerli akademik çalışmalara imza atmanız mümkün. Önceliğiniz özel sektör ise bu kez de enerji depolama üzerine önemli işlerde görev alabilirsiniz. Aynı şekilde akademik dünyada ilerleyip bir yandan enerji firmalarına danışmanlık yapmanız da mümkün bunun. Türkiye’de bunların gerçekçi olmadığını düşünebilirsiniz fakat durum pek öyle değil. Eğer gerçekten bu konularda somut işler yapabiliyorsanız hem Türkiye’de hem de yurt dışında saygın bir kariyer hikayesi yazabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: