Genel

Öfke Kontrolü Yapabilmenin Yolu: KOA Sistemi

Bu stresli hayat düzeni içerisinde maalesef çoğumuz fazlasıyla gergin ve patlamaya hazır moddayız. Bu moddaki iki kişi bir araya geldiğinde ise çoğu zaman istenmeyen olaylar yaşanmakta. Hatta bazen bu olayların çok büyük ölçekli zararlar verdiğine de tanıklık ediyoruz açıkçası. Bir zamanlar ben de bu problemi yaşıyordum ve çözüm olarak karşıma hep “o anlarda derin nefes al, oradan koşarak uzaklaş” gibi öneriler çıkmıştı. Oysa ki bunlar çok işlevsel örnekler değil, çünkü iş o raddeye geldiğinde adrenalin seviyenizi düşürüp bunları yapmak çok zor. Bu nedenle kişisel olarak bu konuda bir süredir uyguladığı method ise “öfke kontrolü” konusunu hayatımın geneline yaymak oldu. Ürettiğim çözüm de bu doğrultuda hayatımın genel akışı içerisinde uyguladığım bir yöntemle oluştu.

Konuyla ilgili uyguladığım çözüm ise, başlıkta yer verdiğim KOA (Kaybedeceklerine Odaklanma Anlayışı) Sistemi. Haftalık yürüyüşlerinizden birinde 30 dakikayı KOA sistemine ayırın ve hayatınızda kaybedeceğiniz neler olduğunu düşünün. İlk başlarda Pinhani’nin Yitirmeden adlı şarkısını da dinleyebilirsiniz, o moda girmenizi kolaylaştıracaktır. Buradaki amaç; hayatınızın ne kadar değerli olduğunu içselleştirmenizi sağlamak. Evet, bazı anlarda saçma sapan insanlar yüzünden sinir katsayınız artabilir fakat sizin değerli bir hayatımız var. Bu nedenle göstereceğiniz her reaksiyonun sonucunu da o anda öngörebilmelisiniz. İşte haftalık yürüyüşlerinizde yarım saatinizi buna ayrılmayı alışkanlık haline getirirseniz zamanla beyniniz ve kalbiniz bu anlayışa entegre olacak. Ondan sonra bir olay yaşadığınızda da ister istemez bu doğrultuda tepki vereceksiniz.

Burada şu konuya da açıklık getirmek gerekiyor; kaybedeceğiniz şeyleri göz önünde bulundurup öfkenizi kontrol edeceksiniz diye ille de her şeye sessiz kalacaksınız diye bir kaide yok. Zaten bu anlayışı özümsediğinizde de anlayacaksınız. Yaşanan olaylara karşı illa ki reaksiyon vereceksiniz fakat bunu daha kontrollü şekilde yapıp çok daha verimli sonuçlar elde edeceksiniz. Bu verimliliği; herkes için ortak payda gibi düşünebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: