Topluma genel olarak baktığınızda güven konusunda iki farklı bakış açısının oluştuğunu göreceksiniz; kısa süre içerisinde güvenmeye başlayanlar ve ne olursa olsun içindeki şüpheyi ön plana çıkaranlar. Buradaki temel problem ise şu; iyiden iyiye dengeden uzaklaşıyoruz. Bazılarımız gereğinden fazla güveniyor, bazılarımız ise bu kavramı hayatından tamamen çıkarmış durumda. Aslında olumsuz anlamda dengenin dışına çıkan kitleyi anlayabiliyorum, artık kime ince davranırsanız hemen laçkalaşabiliyor, hayatınızda yer verdiğiniz insanlar bunu hissedince koz olarak kullanmaya başlıyor vs… Öte yandan (olumlu anlamda) dengenin dışında olan kitle de tüm bunların farkında olsa da iyi insanların olduğuna dair bir umut taşımak istiyor. İçimizdeki bu doğal reaksiyonları kontrol edemediğimiz için oluşan iki zıt kutuplu düşüncelerin ise açıkçası ikisi de yanlış.

Bu konuda çözüm ise; insanlarla olan güven ilişkisinde ödül-ceza sistemini ön plana çıkarmak. Şöyle ki; karşınızdaki insan sizin güveninizi kazanacak şeyler yaptıkça ödüllendireceksiniz. (Bu ödülü; kendisine daha fazla zaman ayırmak ya da benzer ilgiyi göstermek şeklinde düşünebilirsiniz.) Fakat burada bir kritik nokta var; karşınızdaki insan ne kadar ödül alırsa alsın gerektiğinde ceza yiyebileceğini hissedecek. Eğer bu olmazsa sizinle olan iletişimini savsaklamaya başlar. Bu çok normal olan bir insani reflekstir. Arkadaşlık ya da sevgililik ilişkilerinde bolca yaşanan “ilk başlarda iyiydi fakat sonra değişti” sendromu da bunun bir sonucu aslında. İnsana sınırsız rahatlık verirseniz onu iyi şeyler için kullanılmayacaktır.

Bu yazıyı yazarken elbette bir yandan da insan olduğumuzu ve duygularımızla hareket edebileceğimizi kabulleniyorum. Fakat günümüz insan ilişkilerinde strateji ve hisler bir arada olmalı. Bu olmadığında karar verme yetkileriniz körelir çünkü o yetinin ihtiyaç duyduğu filtrelemelere sahip değilsinizdir. Bu da size, yazının başında belirttiğim probleme yöneltir: İnsanlara ya hiç güvenmemeye ya da körü körüne umut bağlamaya başlarsanız. Bu da sizi kısır bir döngüye doğru sürükler..

One response

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: