KİŞİSEL GELİŞİM

Yaptığınız Planlar Tutmadığında Motivasyonunuzu Nasıl Koruyabilirsiniz?

Hayatta bazen yaptığınız planlar tutmaz. Hatta (ortalama bir gözlemle) çoğu zaman tutmaz. Bu gibi durumlar sizi iki kapılı denkleme götürür; tüm plandan vazgeçmek ya da yola devam etmek. Elbette bu gibi anlarda yola devam kararı almak o kadar da kolay değil. İşte bu nedenle, planlar tutmadığında yola devam etmeden önce sizi motive eden unsurlara tutunmalısınız. Bu bir düşünce sistemi de olabilir, kafanızı dağıtmak için belli bir zaman ayıracağınız aktivite de.. Önemli olan, sizi tekrardan o işe yönlendirmek için kamçı görevi görmesi. Bunlar olmadığında, ne kadar çok alternatif plan yaparsanız yapın işe yaramaz. Çünkü içinizde o planları uygulamak için istek olmaz. Bir kere hayal kırıklığı yaşamışsınızdır ve bunun etkisi ilerleyen aşamalarda da -ister istemez- kendisini gösterir.

Bu konudaki benim motivasyon unsurum ise daha çok düşünce sistemiyle ilgili. Eğer ben bir şey için mücadele ediyorsam ona yüzde yüzümle odaklandığımı bilirim. Bu durumda plan tutmasa da önemli değil çünkü hayat beni (beklediğimden daha iyi) bir noktaya taşıyacak. Çünkü şöyle bir paradigma var; ben plan yaparken panodan bir nokta belirlemiş oluyorum. Onun için verdiğim her mücadele ise küçük ve toplu noktalar oluşturuyor. Eğer benim ilk belirlediğim noktayla, işlediğim küçük noktacıklar arasında mesafe varsa hayat oraya farklı noktalar ekleyebilir. Bu noktalar da genellikle bizim lehimize sonuçlar getirir. Şimdiye kadar defalarca deneyip hep istediğime ulaştığım için artık bu motivasyon unsuru bana aynı zamanda güven de veriyor.

Kendi motivasyon paradigmamdaki en kritik nokta ise, dengeyi koruyabilmek. “Nasıl olsa bu planlar tutmuyor” diyerek odağınızı kaybederseniz olumsuz sonuçları baştan çağırmış oluyorsunuz. Elinizden geleni yapıp bir noktadan sonra kaderin kendi oyununu kurmasına izin vermelisiniz. Bu noktada (daha sonra damlaya çevrilecek) olumsuz şeyler de yaşayabilirsiniz, problem yok. Sonuçta hayat; siz planlar yaparken başınıza gelenlerden ibarettir.

%d blogcu bunu beğendi: