KİŞİSEL GELİŞİM

Monoton Hayat Düzeninden Kurtulmanın Yolu: Yabe Sistemi

Gerek okul, gerekse iş hayatındaki pek çok kişinin yaşadığı ortak sıkıntılardan biri, genel olarak monoton yaşam biçimlerine sahip olmamız. Bu durum bizleri içsel sıkıntıya götürürken yaptığımız işten, hatta ailemizle geçirdiğimiz zamandan dahi keyif almamızı engelliyor. Son yıllarda sürekli olarak artan “falanca şirketin CEO’su istifa edip Muğla’da kafe açtı” ya da “filanca şirketin yöneticisi istifa edip gezgin oldu, dünyayı geziyor” gibi haberler de aslında bu monotonluk probleminin bir yansıması. Bu problemin temel nedeni ise, “elalem ne der?” düşüncesine bağlı olarak kurulan hayatlar. Kamu dairelerinde tek hedefi mesai saatini doldurmak olan insanlar “hele devlet dairesine kapağı bir at” klişesinin sonucuydu; diğer monotonluk başlıkları da bu gibi başka “elalem” zihniyetinin ürünleri.

Bu hayat düzeninden kurtulmanın yolu ise zihniyet değişikliğinden kaynaklanıyor. Yabe (Yaptığını Benimse) Sistemi de aslında bu değişimi zihniyete dayalı olarak yapmakta. Şimdi öncelikle şununla başlayalım; hepimiz hayatta kalmak için bazı şeyler yapmak zorundayız. (Bkz. çalışmak, yemek yapmak vs..) Burada önemli olan, bunları bizim için en keyifli şekilde yapmak. Örneğin, iş hayatına girerken istihdam olanağına ya da maaş ortalamasına değil, işin sizde uyandırdığı heyecana bakmanız gerekiyor. Çünkü yeri gelecek fazla mesai yapacaksınız, yeri gelecek o iş size stres yaşatacak. Monotonluğu ve bunları yaşamamak için sevdiğiniz şeyleri işiniz haline getirmelisiniz. Zaten bir süre sonra çok fazla vakit geçirmeye başlayacağınız için bir noktadan sonra o işinizde fark yaratmaya başlayacaksınız. (Buna, kağıt üzerinde istihdam olanağı çok düşük olarak gösterilen Arkeoloji, Prehistorya ve RTS gibi bölümler de dahil..)

Aynı konu sadece iş hayatında değil, yediğimiz yemeklerde bile geçerli. Yemeği sadece ihtiyaç olarak değil, hayatın renklerinden biri olarak görün mesela. Böylece farklı yemekler yapmaya çalışırsınız, o süreçteki deneme-yanılmalar size keyif verir. Bu durumu alıp hayatın her aşamasına entegre edebilirsiniz. Bazı gereklilikler var ve biz bunları yapmak zorundayız. Bu zorunluluklar karşısında yapmamız gereken ise, Yabe Sistemiyle o zorunluluklara çeşniler katarak onları benimsemek. Bunun yolu da o yaptıklarımıza farklılıklar katmaktan geçiyor.

%d blogcu bunu beğendi: