İLİŞKİLER

İkili İlişkilerde Kıskançlığın Boyutu Ne Olmalı?

Günümüz ilişkilerinin bitmesinde (ya da yıpranmasında) en çok rol oynayan nedenlerden biri, hiç şüphesiz ki kıskançlık. Aslında kıskançlığın kendisinden ziyade, iki tarafın kıskançlık boyutunu dengeleyememesi ve birbirinin bakış açısını anlayamamasından kaynaklanıyor. Özellikle de yeni başlayan ilişkilerde, çiftler karşılarına çıkan durumları önceden kestiremedikleri için sürekli farklı alt başlıklarla (fakat çıkış noktası kıskançlık olan) problemler yaşanmakta. Bu problemler ilk başta aşılmış gibi gözüküp sonrasında yine başka bir kıskançlık durumundan kaynaklı daha farklı tartışmalar ortaya çıkıyor. Çünkü yaşanan kıskançlıklar -ilişkiyi devam ettirmek için- halının altına süpürülürken olayın derinliğine inilmiyor. Böylece, ileride oluşan herhangi bir tartışmada taraflardan biri bu olaya atıf yapıp daha büyük çıkmazlar oluşmasına neden olmakta.

Bunun çözümü ise, başlangıçta ilk olarak iki tarafın da eteğindeki taşları dökmesi. İki taraf da birbirinin bakış açısını, arkadaş çevresini, kıskançlık nedenlerini bilmeli. Elbette zaman içerisinde bazı şeyler çözülebilir fakat bunun çözüme kavuşması için ilk başta tanımlayabilmek gerekiyor. Böylece aranızda oluşabilecek (potansiyel) sıkıntıları da önceden tahmin edebilirsiniz. Tabi bunun bir de tahmin edilemeyen boyutu var. Karşı tarafın ilk başta söylemeyi unuttuğu ve sonrasında görünce sizin için problem yaratan bir şey yaşanabilir, bu normal. Çünkü ilişkiler de kendi içinde öğrenme sürecine sahiptir. Eğer tekrarı yaşanıyorsa problemden bahsedebiliriz fakat ilk kez olduğunda bu yaşadığınız olayı bir vaka analizi gibi düşünebilirsiniz. Size yeni şeyler öğretir, ilişkinizin bağını kuvvetlendirir ve yola devam edersiniz.

Elbette her insan aynı değil, bazen de karşınızdaki insan art niyetlidir. Sinirleneceğiniz için sizden saklamıştır ve aslında kıskançlık dışında da pek çok şeyi saklıyordur. Esasında bu da kendi içinde farklı bir vaka analizi. Çünkü bu sayede art niyetli insanların bu süreci nasıl yürüttüğünü gözlemlemiş olursunuz. Fakat buradan yola çıkarak (daha tecrübe edinmeden) herkesi art niyetli ilan etmeyin tabi, belki de ikinci paragraftaki durum söz konusudur.

%d blogcu bunu beğendi: