Endüstri Mühendisliği MÜHENDİSLİK

Endüstri Mühendisleri İçin Toplam Kalite Yönetiminin Yaşadığı Dönüşüm Ne Anlam İfade Ediyor?

İş dünyası bir bütün olarak dönüşürken elbette onun sac ayağını oluşturan parçalar da bu dönüşümden payına düşeni alıyor. Özellikle mühendislik sistemlerinin temel bileşenlerinden olan Toplam Kalite Yönetimi de bu dönüşümün en çok etkileyeceği parçalardan biri. Çünkü Toplam Kalite Yönetimi, sadece bir bölümü ya da kısmı değil; input ve outputlarıyla sistemin bütün çarklarını içeriyor. (Buna insan faktörü de dahil) Endüstri Mühendisleri için kilit rol de burada başlamakta. Çünkü Toplam Kalite Yönetimi, aynı zamanda liderliğin dönüşümünü de ele alıyor. Tahmin edeceğiniz gibi buradaki liderler de çoğunlukla siz Endüstri Mühendisleri olacaksınız. Özellikle de hologram gibi insan-makine işbirliğinin nirvanaya çıkacağı teknolojilerle birlikte sizin öneminiz daha da artacak çünkü sistemdeki kalitenin optimum seviyede ilerlemesi için sizin yeni teorilerinize ihtiyaç var.

Toplam Kalite Yönetimi’nin sizinle olan bağıyla ilgili birkaç örnek daha verelim. Şu anda sistem tasarlarken temel amaç, stokları mümkün olduğunca düşük tutup sade şekilde çarkı döndürmek. Robotik sistemlerin ana akım hale gelmesiyle birlikte daha farklı öncelikler olacak, çünkü şu anda istenen stok yönetimini robotlar zaten yapıyor. Sizin önceliğiniz daha çok “robotik zeka” üzerine olacak. (Burada zeka derken işin içine robotun psikolojisi de giriyor.) Aynı şekilde, üretim konusunda ille de devasa yerlere mecbur olmadığı, nesnelerin internetine dayalı ufak çaplı üretim yerleri göreceğiz. Bu da aslında planlamada kalite anlayışının değişimiyle ilgili farklı (ve fark yaratmanız açısından sizi yakından ilgilendiren) bir boyut.

“Toplam Kalite Yönetimi” başlı başına kariyer imkanı sunmayabilir fakat pek çok kariyer alanı için mükemmel bir yönlendirme olanağı sağlıyor. Bu nedenle, eğer Toplam Kalite Yönetimi’nin dönüşüm sürecine hakim olursanız pek çok departmant içerisinde fark yaratabilirsiniz. Ayrıca Toplam Kalite Yönetimi’nin dönüşümünü benimsemek, inovasyon tarafında da yaratıcı işler geliştirmeniz için sizi besleyebilir.

%d blogcu bunu beğendi: