Genel

Darlandığınız Anlarda Rahatlamanın Yolu: Su-Çed Tekniği

Bazen böyle nedenli/nedensiz kendinizi sıkıntıda hissettiğiniz anlar olur. O anlarda hiçbir şey yapasınız gelmez ve sadece durup yaşadığınız içsel sıkıntının geçmesini beklersiniz. Bunun sıkıntısı ise şu; ne zaman geçeceğini bilmiyorsunuz ve (kısa süreli de olsa) sürekli aralıklarla bu problemi yaşıyorsunuz. Bazıları bunun yolunun kamufle etmek olduğunu düşünüp kendisini tam tersi duyguya zorlayabiliyor. Kısa vadede çözüm getirse de içinize attığınız şeyler uzun vadede size daha büyük problemler getirmekte. Bu nedenle sizi daha fazla teskin edip rahatlamanızı sağlayan çözümler gerekiyor. Su-Çed Tekniğinin bu konuda (en azından bana) önemli katkılar sağladığını söyleyebilirim. Aslında sadece Su-Çed için değil, bu gibi olaylar karşısında güçlü kalabilmek için genel olarak hayatınızda bazı tekniklere yer vermeniz gerekiyor.

Su-Çed (Susup Çevreyi Dinleme) Tekniğinin olayı ise; sizi gözlem yapmaya ve dinlemeye itmesi. Çünkü darlanmalarımızın temel sebebi, yaşadığımız durumların sadece bizim başımıza geldiğini düşünmek. Daha doğrusu, bu durumların normal bir döngünün parçası olduğunu tam olarak hissedemiyoruz. Ara sıra şöyle bir durup çevrenizdekileri dinlediğinizde ise bunu tam olarak benimseyebilirsiniz. Çevrenizdeki insanların dertleri, sevinçleri, beklentileri ve korkularını dinlediğinizde ne kadar da birbirimizi tamamlayan parçalar olduğumuzu daha iyi anlayacaksınız. Bunu belli periyotlarla yaptığınızda içinizdeki benmerkezcilik iyice azalacak ve bu durumu gereksiz iç sıkıntısıyla değil, daha farklı seçeneklerle çözmeyi deneyeceksiniz. Tabi bunun için belli bir aşinalık süresine ihtiyacınız var. Çünkü yeni bir şeye alışmak için (hobi, felsefe vs.) onunla belli bir süre geçirmeniz gerekmekte.

Elbette burada bir püf nokta var; tekniği uygularken aşırıya kaçıp kendinizi sosyal hayattan soyutlamamalısınız. Bunu, sadece belli anlarda giriş yapıp sonrasında çıktığınız paralel evren gibi düşünebilirsiniz. Bu paralel evren size özellikle de gözlem ve kendinizi tanıma konusunda başka bir boyuta geçmenizi sağlayacaktır. Bunun için ilk aşamada paralel evrende gördüklerinizi not almak, gelişiminizi daha da hızlandırmanızı sağlayacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: