Dijitalde yaşanan her gelişme, bu dünyanın yapacağı etkiyi daha da güçlendiriyor. Hatta öyle ki, yakında oradaki dünyanın bu dünyayı da yöneteceğini söyleyebiliriz. Yapay zeka, siber güvenlik, nesnelerin interneti ve artırılmış gerçeklik bu konuda başı çeken alanlardan bazıları.. Bu ve buna benzer konuların artacağını ise rahatlıkla söyleyebiliriz. İşte tam olarak burada hukuk devreye giriyor. Çünkü tüm bu söylediğim maddeler birlik halinde yeni bir dünya yaratırken burada hukuki regülasyonların da devreye girmesi gerekiyor, nitekim öyle de olacak. Bütün bu dijital tabanlı sistemlerin kurulumu, işleyişi ve pazarlanması gibi tüm aşamalarda hukuki kurallar belli bir çerçeve çizecek. Bu nedenle (fark yaratmak için) iki alanın da birbiriyle ilgili temel öngörüleri bilmesi gerekiyor.

Siber Güvenlikle ilgili ilk örnekle bu işbirliğini açıklayalım. Bankacılık ya da diğer tüm hizmet işlemlerinde hizmetler (dijitalde) daha pratik hale geldikçe riskler de artıyor. Hukukçular ise bu risklerin oluşturduğu suçları kendi içinde doğru sınıflandırmak zorunda. Tıpkı E-Ticaret Hukuku ya da Bilişim Hukuku gibi alanlar artmaya devam edecek ve hali hazırda Bilgisayar Mühendisliği ile birlikte çalışan hukukçular, bu yeni alanlarda kolayca fark yaratabilecek çünkü ihtiyaç duyulan ilk zemini onlar oluşturmuş olacak. Aynı şekilde, hukukçularla birlikte çalışan Bilgisayar Mühendisleri de bu yeni hukuki alanların teknik taraflarında kolaylıkla yer alabilecek. Özellikle de etik boyutuna odaklanan Bilgisayar Mühendislerine çok daha önemli bir kariyer penceresi açılabilir, keza hukuk dünyasının geleceğin teknolojilerine dair en büyük endişelerinden birinin kaynağı bu.

Daha önceki pek çok yazımızda belirttiğimiz gibi, geleceğin dünyası artık multidisiplinerlik anlayışında yatıyor. Bu nedenle kendi mesleğinize “nasıl daha teknikleştiririm?” değil, “nasıl başka alanlarla birleştirebilirim?” sorusunu sormanız gerekiyor. Hukuk ve Bilgisayar Mühendisliği arasındaki işbirliği de bunun en iyi örneklerinden birini sunuyor. Bunu bir düşünme sistemi olarak benimsediğinizde ise, (bölüm ve konu başlıklarından bağımsız olarak) fark yaratabilirsiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: