İşyerinde müdürün çok detaylı bir proje verip son teslim tarihini (deadline) yakın bir zaman olarak belirlemesi, okuldaki ödev teslim tarihleri, siz iş bulamıyorken yakınlarınızdan gelen uğultular, sınava hazırlanırken ailenizin sizden beklentileri ve daha niceleri… Aslında hayatımızın büyük bir bölümü baskı altında geçiyor. Daha kötüsü ise, bu baskı ortamlarının çoğu zaman psikolojimizi yıpratması. Bu durum daha sonrasında bizi (olumsuz anlamda) olmadığımız biri haline de getirebilmekte. Bunun önüne geçmek içinse, kendinize bazı düşünce methodları bulmanız gerekiyor. Bunu hayata dair mottolar belirlemek ya da belli öncelikler edinmek şeklinde düşünebilirsiniz. Bu method ya da mottolar sizi zor anlarda düştüğünüz yerden kaldırıp tekrar güneşe yürümenizi sağlayacaktır.

Benim bu konudaki yöntemim ise, her zaman için en kötüyü düşünmek. “Ben bu projeyi yetiştiremezsem ne olur? Ödevi yetiştirememek bana ne kaybettirir?” vs… Bu soruların sonunda, o kadar da çok şey kaybetmeyeceğimi görüyorum. Bu beni stresten ve korkudan alıkoyuyor, bu sayede üzerimde bir gerginlik kalmıyor. Gerginliği atabilmek önemli, çünkü gerginlik ve stres (baskı altında gereğinden fazla olacağı için) çok ciddi şekilde verimlilik düşürmekte. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise, baskıyı azaltırken rehavete kapılmamak. Tamam, o işi yapmamak dünyanın sonu değil fakat öte yandan göreviniz. Bu nedenle o dengeyi iyi kurmak gerekiyor. En kötüyü düşünmenin amacı, işinizi tam verimlilikle yaptıktan sonra sizin misyonunuzun artık bittiğini, gerisi için çok fazla tedirginlik yaşamamanızı telkin etmek.

Benim de proje çalışması için uykumdan fedakarlık gösterdiğim oldu elbette fakat burada önemli olan, o projeyi yaparken yüzde yüzümü verdiğimi biliyorum; o nedenle gerisini çok fazla düşünmüyorum açıkçası. Bu ilk başta benim daha az efor sarf ettiğimi gösterse de günün sonunda ortaya daha kaliteli işlerin çıkmasını sağlıyor. Bu gibi durumlarda benim bakış açımla ilerleyenlerde ise en fazla çalışmaktan kaynaklı yorgunluk olabiliyor (ki o da baskı psikolojisine göre çok daha kolayca giderilebilmekte.)

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: