Genel

Sosyoloji Öğrencileri Dijital Dünyayı Kullanarak Nasıl Fark Yaratabilir?

Bir sosyoloji öğrencisi için en önemli şeylerden biri; yeni başlayan ve uzun yıllar sürecek olan toplumsal yönelimi gözlemlemektir. Çünkü böyle bir alan, o öğrencinin çok daha hızlı bir şekilde fark yapmasını sağlar. Günümüzde dijital dünya bu konuda pek çok önemli fırsat sunuyor. Bunun nedeni ise, başlı başına bir dünya oluşturması. Üstelik bu dünyayı benimseyenlerin oranı her geçen gün artarken; bu dünyanın imkanları da aynı şekilde artmakta. Dolayısıyla uzun vadede devam edecek bir döngünün oluştuğunu söyleyebiliriz. Dijital geçebildik kavramı bu konudaki en güncel ve yaygın örneklerden biri. Bu örnekleri kendi içinizde uyarlayarak önemli kariyer aksiyonları elde etmeniz mümkün.

Bu konuda dijital göçebeliği ilk örnek olarak sayabiliriz. Şu anda pek çok kişi Türkiye’de yaşamakla birlikte işlerini tamamen dijitale bağlayıp yurt dışı ile çalışmakta. Bu durum yavaş yavaş kültürel etkileşimin tonunu da değiştiriyor. Yakın gelecekte hologram ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojilerle birlikte bu entegrasyonun çok daha keskin ve farklı alanlara yayılmış şekilde olduğunu göreceksiniz. Siz sosyologlar için burada muazzam bir içerik akışı var, keza hepsi de ekonomiden eğitime kadar pek çok alanı etkileyecek. Sizler bu etkinin hangi boyutlara ulaşacağını önceden öngörerek bireylere ve topluma yönelik çok kıymetli işlere imza atabilirsiniz. Tabi bunun için de dijitalin içinde olmalı, bu dünyanın gidişatını anlamlandıracak vaka analizleri yapmalısınız.

Aslında bu etkiyi sadece birey ya da toplum değil, dünya üzerinde de oluşturabilirsiniz. Şu anda sosyolog kimliği ile yapacağınız gözlemler, üzerine ilave yapıldığında sizi önemli bir fütürist haline getirebilir. Bu nedenle sosyolojinin böyle bir avantajı da var. Eğer üzerine iyi bir çatı oluşturursanız sizi bambaşka noktalara taşıyabilir. Teknoloji tarafında fütüristlik bunun bir örneğiydi, yine teknoloji iletişimcisi olmak da sosyolojinin teknoloji kariyer imkanlarıyla ilgili başka bir örnek olabilir.

%d blogcu bunu beğendi: