Slogan, günümüz pazarlama dünyasında şirketler için en önemli unsurlardan biri. Çünkü sloganda yer verdiğiniz 2-3 kelime ile aslında sadece ürünü değil, hikayenizi de pazarlıyorsunuz. Nitekim Head & Shoulders’ın “kazanmak kafada başlar” sloganı ile son yıllarda sürdürdüğü pazarlama çalışması da bunun en iyi örneklerinden biri. Özellikle de reklam tarafında belirlenen rol modelin (Cedi Osman) nitelikleri “sloganı tamamlayıcı reklam” çalışmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Head & Shoulders’ın başarılı olmasını sağlayan bu sloganın amacı ise insanlara özgüven vermek. Bunu yaparken klişe kişisel gelişim içeriklerinden sıyrılıp o mesajı Cedi’yle birlikte samimi şekilde sunması da sloganı ön plana çıkarmakta.

Bu noktada firmanın sloganda başarılı olmasını sağlayan temel unsur ise, vermek istediği mesajları birbirine başarılı şekilde bağlayabilmesi. Örneğin; “kazanmak kafada başlar” derken inancın önemini ve diri kalabilmeyi etkili bir şekilde vurguluyor. Öte yandan ise, burada kafayı açan şeyin Head & Shoulders şampuan olduğu da alttan alta (hatta baya baya) müşteriye empoze edilmekte. Bu sayede müşteri de firmayı özgüven ve başarı ile eşleştirip daha fazla benimseyebiliyor. Elbette bir ürünün sadece sloganla bu etki yapması zor, zaten Head & Shoulders da slogandan bağımsız olarak büyük bir markaydı fakat bu hikaye sayesinde müşteri ile bir duygu paylaşımına yakalayabildiler. Zaten sloganların temel amacı da budur; müşteriyi harekete geçirmek ya da müşteriyle duygusal bir temas kurmak.

Gerek geçen vaka analizindeki McDonald’s yazısında, gerekse Head & Shoulders örneğinde görülüyor ki, satış-pazarlama üzerine çalışmak istiyorsanız sadeliğe ve hikayeye öncelik vermelisiniz. Ortada iyi bir hikaye olmalı fakat siz bunu mümkün olan en sade şekilde anlatmalısınız. Burger King “ateş seni çağırıyor” sloganı ile yapmıştı, Head & Shoulders ise “kazanmak kafada başlar” ile yapıyor Sizler de ileride bu etkiye sahip sloganlar üreterek satış-pazarlama dünyasında fark yaratmak istiyorsanız şimdiden bu gibi vaka analizlerini kendi içinizde üreterek başlangıç yapabilirsiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: