Genel

Sizi Hayatından Çıkaran Birini Nasıl Geri Kazanabilirsiniz?

Hayatında bazı anlarında yaptığımız hatalar sonrasında çok daha büyük sonuçlar halinde bize geri dönebilir. Başlıkta yer verilen hayatından çıkartma durumu ise bunun en üst mertebedeki yansımalarından biri. Bu bazen belli bir süreçle (çeşitli tartışmalar vs.) gerçekleşirken bazen de bir anlık kararların sonucu olmakta. Kişisel olarak bu iki durumu da yaşadım ve genel olarak şu değerlendirmeyi yapabilirim; eğer aranızda kaliteli bir bağ varsa (sevgili, dost ya da akraba hepsi dahil) onu tekrardan onarmak mümkün olabiliyor, tıpkı iyi biri telefonun orijinal parçalarının bulunabilmesi gibi. Fakat sizinkisi sıradan bir iletişimse, tekrardan düzeltmeye çalıştığınızda olmuyor. Bunu da vasat bir pantolonu yamamaya çalışıp sürekli sökülmesi gibi düşünebilirsiniz.

Peki o insanla aranızdaki bağın kaliteli mi yoksa vasat mı olduğunu nasıl öğrenebilirsiniz? İlk olarak sizi hayatından çıkarma sürecini göz önünde bulundurun. Bu olay sizin hatanız üzerine mi gelişti, yoksa karşı tarafın bir şeyleri abartıp oldu bittiye getirmesi gibi bir durum mu var? Eğer ikincisiyse yapacak tek tek şey var; genel bir açıklama yapın ve sunduğu tezleri çürütün. Bu da işe yaramazsa bilin ki aranızda kaliteli bir bağ oluşmamıştır. Birinci durumda ise çok daha çetrefilli detaylar var. Çünkü karşı tarafı hem mantık hem de duygu açısından kendinize çekmeniz gerekiyor. Burada şöyle bir püf noktadan bahsedebiliriz: Normalde ilişkilerle ilgili içeriklerimize baktığınızda daha geri basmanızı, bir adım gelene birden fazla adım atmamanızı söylerdim. Bunun tek istisnası ise 14 Şubat ve doğum günü gibi spesifik anlardı. İşte bir başka istisna ise bu anlar. Eğer ilişkiniz (ya da dostluğunuz, arkadaşlığınız vs.) boyunca daha geride durabilen biri olduysanız bu anlarda bir adıma 3-5 adım giderek karşı tarafı yakalayabilirsiniz. Çünkü normalde görmediği bir sürümünüzü görüp bu yanınızı keşfetmenin hazzıyla onu geri kazanmanıza izin verecektir. (Tabi bir süre sonra bu alarm modunu kapatmayı unutmayın)

Burada şöyle bir dipnot da eklemek gerekiyor. Bu stratejinin işe yaramadığı anlar olabilir; özellikle de ihanet ve büyük etki bırakan yalanlar söz konusuysa. Orada artık sizin özür dilerken hissettiğiniz samimiyet ve karşı tarafın tolerans miktarı devreye giriyor Açıkçası bu iki örnek insanların ortalama denge halinin çok daha dışında şeyler olduğu için bir tanım yapmak çok zor. İşin o duruma gelmesi dileğiyle diyelim..

%d blogcu bunu beğendi: