Kariyer planlaması yaparken en çok dikkat ettiğim şeylerden biri, mümkün olduğunca farklı alanlardan gelişmeleri mesleğime entegre etmektir. Çünkü mesleğimle ilgili şeyleri bilen zaten binlerce insan var. Önemli olan; onlardan farklı hikayeler oluşturabilmek. Psikoloji ve PDR öğrencilerinin bunu yapabileceği alanlardan biri ise yapay zeka. Çünkü yapay zeka sunduğu çıktılar itibariyle psikoloji dünyasının bugünkü boş kalan kısımlarının giderilmesinde önemli bir tamamlayıcı olabilir. Buradaki “tamamlayıcı” rolüne ekstra değinmek gerekiyor, keza yapay zekanın yakın gelecekte psikolojide tek başına oyun kurabileceğini düşünmüyorum fakat onun potansiyelini kullanan psikolog ve psikolojik danışmanlar çok değerli işler başarabilir.

Bu işbirliğinde iki temel nokta ön plana çıkıyor; duygusal zeka ve veri yönetimi. Yapay zekanın şu aşamada insani duyguları anlama yetisi yok, o nedenle envanterler ve kişilik testleri halen sizin elinizdeki en güçlü malzemelerden biri olacak. Fakat dünyadaki tüm kişilik testlerini/envanterleri görüp onları sadeleştirmek ise yapay zekaya kalacak. Böylece elinizdeki çok büyük bir iş yükü azalacak ve kendinizi yeni testler geliştirme konusunda daha iyi odaklayabileceksiniz. Bu işbirliği, çözümleme yapabilme konusunda psikologları ve psikolojik danışmanları çok daha farklı boyutlara taşırken yapay zekaların da insani duygular konusunda yeni deneyimler elde etmesini sağlayacak. Bu deneyim sayesinde, yapay zekanın sonraki aşamada çok daha farklı meslek kollarında da özel bir yer edineceğini söyleyebiliriz.

Bunların çok uzak vadede olacağını düşünüp göz ardı edebilirsiniz fakat global dünyada pek çok psikolojik danışmanlık firması bunları yaparak ses getiren işler çıkartmaya başladı bile. Bu nedenle şimdiden bu yapay zeka-psikoloji entegrasyonu üzerine çalışma yapmanızda fayda var. Bunu ister akademik dünyada isterseniz de özel sektörde fark yaratabileceğiniz bir uzmanlık alanı haline getirebilirsiniz.

One response

  1. Dünyada yapay zekadan yararlanan psikolojik danışmanlık firmalarına ve tam olarak ne yaptıklarına dair ulaşabileceğim bir kaynak önerebilir misiniz acaba?

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: