1) Alacak Sigortası: Türkiye’deki ihracatçıların yaşadığı en büyük problemlerden biri, mal mukabili olarak yapılan ihracat işlemlerinde ödemelerin (karşı firmaya bağlı olarak) aksatılması. Çünkü mal mukabili ödeme şeklinin ihracatçı açısından böyle bir kusuru var. İşte alacak sigortası da bunun önüne geçmek için kurulan bir sistem. Bu sigorta türünde ihracatçı belli bir komisyon ödeyerek alacaklarını sigorta eder ve alacak sigortası firması da küresel ağı sayesinde bu ödemeleri gerçekleştirir. Son dönemde popülaritesi daha da artan bu çalışma alanı önümüzdeki yıllarda da fark yaratabileceğiniz istihdam alanlarından biri gibi duruyor.

2) Risk Yönetimi: Özellikle de 2001 ve 2008 krizlerinden sonra ABD’li finans kuruluşları risk yönetiminin önemini bir kez daha anladı, keza diğer türlü firmaların yakın geleceğe dair bile riskleri görebilmesi pek mümkün olmuyordu. Bu nedenle 2008 krizinin etkilerini üzerinden atarken ABD bir yandan da risk yönetimine değer vermeye başladı. Bu durum kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılmış durumda. Artık hemen her ülkede risk yönetimi üzerine çalışmak büyük bir öneme sahip. Hatta başlangıçta finans şirketlerinin alt dalı olan risk yönetimi bugün başlı başına bir sektör almaya doğru ilerliyor; risk yönetimi üzerine kurulan danışmanlık firmaları da bunun en somut yansımalarından biri.

3) BPO (Bank Payment Obligation): İlk maddede mal mukabili ödemenin Türk ihracatçılar için zaman zaman problem yarattığından bahsetmiştim. Aslında sadece Türk değil, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin çoğunda ihracatçılar bu problemi yaşıyor. BPO da bu konuda banka tarafını düzenlemek için geliştirilen çözümlerden biri. Şu anda pek çok Türk bankası yurt dışındaki anlaşmalı oldukları bankalar eşliğinde bu uygulamayı hayata geçirmiş durumda fakat önümüzdeki yıllarda Bu uygulamanın nasıl bir noktaya geleceği henüz bilinmiyor. Açıkçası kişisel düşüncem ise (mal mukabili ticaret oranı her geçen yıl daha da arttığı için) BPO’nun öneminin da artacağı yönünde. Bu nedenle kariyer planlaması açısından önemli bir noktada durabilir.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: