Her ne kadar sosyal olmamak bir tercih olsa da her şeyde olduğu gibi bunun da fazlası zarar. Bu nedenle eğer sosyallik konusunda gereğinden fazla geri plandaysanız bu konuda gelişmek için bir şeyler yapmanız şart. Pek çok kişi bunun doğuştan gelen bir özellik olduğunu düşünse de aslında sonradan öğrenilen bir durum. Bazıları -yetiştiği çevre itibariyle- sosyal kişiliğe sahip olurken kimileri de biraz daha geri planda kalabiliyor. Öte yandan, özellikle de sosyal hayatta ve iş hayatında temel şeyleri sağlamak için de bu geri planda kalmayı biraz biraz açmak gerekmekte. Konuyla ilgili kişisel olarak başvurduğum çözüm noktası ise sosyal medya platformları olmuştu.

“Madem girişken değilsin, sosyal medyada bunu nasıl yıkabildin?” sorusu gelebilir. Şöyle ki: Facebook ve Linkedln’de ilgilendiğim konularla ilgili gruplara katıldım (Bkz. Yeme-İçme Kültürü, Kampçılık, Uzakdoğu’yla Ticaret, RPG Oyunları, Geek Dünyası vs.) Sosyalliği pek sevmediğim için ilk başlarda sadece gruplarda dönen muhabbetleri okuyordum. Bu durum bir süre devam ettikten sonra artık içimde o gruplardaki insanlarla bir şeyler paylaşma ihtiyacı oluşmaya başladı. Çünkü belli bir konuda kafa yapımı tam olarak anlayabilen, benimle ruhen temas eden insanları yakalayabilmiştim. Bunun bir sonucu olarak zamanla gruplarda aktif şekilde konuşan birine dönüştüm. Bunun gerçek hayata yansıması ise beklediğimden daha kısa sürede oldu. Yeni tanıştığım insanlarda ruhen temas yakalayabileceğim ortak noktalar bulabilirsem direkt onlar üzerinden sohbet kurabilir hale gelmiştim.

Bunun ilk başta sadece bana özgü olduğunu düşünüyordum fakat zamanla içe kapanık diğer arkadaşlarımda da işe yaradığını görünce bunun genelgeçer bir doğru olduğunu görmeye başladım. Bu nedenle, aynı süreci yaşayan okuyucularımız için benzer methodu önerebilirim. Girişken olmak için kendinize süre koymanıza gerek yok. Sadece sizinle ilgili gruplara katılıp gözlem yapmanız yeterli. Eğer gruptaki konuşma akışı sizi gerçekten çekiyorsa bir noktadan bunun sizi girişkenliğe yönelttiğini göreceksiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: