Günümüzde pek çok kişinin şikayet ettiği durumlardan biri de ezber gücü. Bu durum zaman içerisinde bir önyargıyı da beraberinde getirdi ve artık pek çok kişi ezberin doğuştan gelen bir yetenek olduğunu düşünmeye başladı. Bunun haklılık payı olsa da öte yandan eksiklerinin de olduğunu söylemek gerekir. Çünkü belli teknikler sayesinde sonradan da bu yeteneği edinmeniz mümkün. Bu konuda kendi uyguladığım teknik ise GHO (görselleme, hikayeleştirme ve okuma) Sistemi. Üç aşamalı bu tekniğin esas amacı, her aşamasıyla ezberi içselleştirmenizi sağlamak. Bunu yaparken de ezberin bütününü üç parçaya bölüyor, dolayısıyla her şeyi bir anda ezberlemeye çalışmıyorsunuz. Her aşama birbirinin devamı niteliğinde, öte yandan da birbirini besliyor.

İlk aşamadan başlayacak olursak; görselleme kısmında, ezberleyeceğiniz şeyleri sembolleştirin ve o şekilde ezberlemeye çalışın. Örneğin “apple” denildiğinde aklınıza elma kelimesi değil, elmanın kendi görseli gelmeli. Çünkü insan zihni görselleri kolayca hatırlayabilirken yazıyı çok daha zor şekilde aklında tutuyor. İngilizce kelimelerden devam edersek; her gün 10 kelimeyi Google’dan aratıp o sembolleri beyninize kazıyabilirsiniz. Ya da LYS edebiyat çalışırken yazar-eser ezberlemek zorunda olan birini ele alalım. Görselleme mantığında her eseri (önce yazarını sonra eseri) aratıp kitabın kapağını ve yazarı beyninizde eşleştirilebilirsiniz. Bunu hemen her alanda uyarlamak mümkün. Hikayeleştirme kısmında ise, ezberleyeceğiniz her şeyi toplu bir metin haline getirin. Muhtemelen ortaya çok saçma bir paragraf çıkacak fakat önemli değil, beyin zaten Bir sonraki aşamada onları büyük oranda ezberleyecek. Yine LYS Edebiyat ve İngilizce kelime örneklerinden gidelim; bir yazarın tüm eserlerini metin haline getirebilir, günlük 10 kelimeyi de cümleler ile bir paragrafta sığdırabilirsiniz.

Son kısmı olan okuma bölümü ise; görsel halini beyninize kollayıp hikayeleştirdiğiniz maddeleri bolca tekrar etmeyi içeriyor. Çünkü ilk iki maddede iyi bir zemin oluşturdunuz, üstüne bolca okuyarak onu hafızanızda kalıcı bir yere kaydedebilirsiniz. Açıkçası bu sistemin her konuda (iyi bir uyarlamayla) işe yarayabileceğini düşünüyorum. Fakat o kadar iddialı olmasa bile en azından pek çok konuda işe yarayacağını söyleyebilirim.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: