Doğanın en enteresan yanlarından biri keşfetmek için sürekli olarak bambaşka içerikler sunması. Bu da aslında Biyomühendislik gibi canlı çeşitliliği üzerine çalışan bölümler için bitmeyen kariyer opsiyonu anlamına geliyor. Konuyla ilgili son yıllarda yapılan en önemli çalışmalardan biri ise Axolotl adı verilen hayvan türü üzerine. Kurbağa ve balık karışımı bir görünüme sahip olan bu türün dikkat çeken özelliği ise kendi içinde çok farklı özelliklere sahip olması. Ayrıca henüz keşfedilmemiş bir bu kadar daha özelliğinin olduğu düşünülüyor. Örneğin; şimdiye kadar en dikkat çeken özelliği rejeneratif yapısı. Bu canlı türü (beyni ve kalbi de dahil olmak üzere) her organını yenileyebiliyor.

Axolotl’ların dikkat çeken özelliklerinden bir diğeri ise, rejeneratif yapısına rağmen ortalama 15 yıllık ömre sahip olması. 15 yılın sonunda neden öldükleri ise henüz tam olarak bilinmiyor. Meksika bölgesinde yaşayan bu türün nesli tükenme aşamasında olduğu için bilim insanları üzerinde ekstra olarak titizlikle duruyor. Biyomühendislerin bu konuda fark yaratabileceği nokta ise, o canlı türünün bilinmezlikleri üzerine çözüm geliştirebilirsiniz. Ayrıca şu anda pek çok Biyomühendis, Axolotl’lardan elde edilecek bilgilerin diğer pek çok canlı çeşidiyle ilgili de bilgi vereceğini düşünüyor. Bunların yanı sıra Axolotl’ların yaşam ömrüyle ilgili yapabileceğiniz çalışmalar, size laboratuvar tarafında ilaç vb. sektörlerde farklı kapılar açabilir. Çünkü (rejeneratif olma gibi) sahip olduğu özellikler, bu türün farklı kullanım alanlarında da ilham kaynağı olabileceğini gösteriyor.

Bir biyomühendislik öğrencisi ya da yeni mezunu için böyle bir çalışma alanı ütopik gelebilir fakat bu gibi kariyer imkanları biraz adım adım (step by step) gerçekleşir aslında. İlk başta internetten araştırmalar yapıp temel düzeyde bilgi sahibi olursunuz, sonrasında yüksek lisansta tez olarak kullanıp -eğer Axolotl gibi az bilinen bir çalışma alanıysa- akademik tarafta fark yaratmaya başlarsınız ve sonrasında araştırma projeleri gibi fırsatlarla yurtdışına giderek o konu üzerinde ekip lideri olarak çalışmalarımızı yürütürsünüz. Uzun bir yol gibi gözükse de zaten bu yolun yarısında çalışmalarınızın karşılığını almaya başlayacaksınız.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: