Başarılı liderlik için bir tane formül söylemek fazla iddialı olabilir fakat en önemlileri arasından seçim yapacak olsam fay hattı teorisi en güçlü adaylardan biri olurdu sanırım. Çünkü liderliğin en zor (ve fark yaratan) noktası, yönettiğiniz insanların hep belli bir dengede kalmasını sağlamak. En kötü ihtimalle dengenin bozulduğu anlarda da liderin en kısa sürede tekrar o dengeyi kurması gerekiyor. İşte fay hattı teorisi de bu iki bağlantıyı kurup liderlerin elini rahatlatmayı amaçlamakta. Aslında bunu yaparken teorinin gökten zembille sonuç vermediğini de söylemek lazım. Teorinin buradaki amacı, kılavuzluk yapıp önünüze fener tutmak. Bunu ne derece değerlendireceğiniz ise size bağlı.

Fay hatları teorisinin ilk teorisi ise şu; yönettiğiniz insanlar her zaman kendi içinde gruplar oluşturur. Bu grupların her biri de fay hatları gibidir. Kendi içine kırıkları oluşur ve zamanla (koşullara bağlı olarak) bu kırıklar gerginleşebilir. Liderin görevi ise bu fay hatlarının birbiriyle iç içe geçmesini engellemek. Hepsinin belli miktarda kırıklarının olduğunu kabullenecek ve onların egolarını yöneteceksiniz. Bazen bu gruplar çatışır ve projenize zarar gelir, bu da liderliğin normal sonuçlarından biri aslında. Lider olarak bunları önceden öngörüp buna göre önlem almanız gerekmekte. Bu bazen ödül-ceza disipliniyle, bazen gruplara yumuşak başlı yaklaşmakla; bazen de bambaşka metodlarla yapılır; bu tamamen sizin idealinize ve fay hatlarının (yani yönettiğiniz grupların) yapısına bağlı.

Bu teorinin liderliğe katkısı ise şu; yönettiğiniz insanları somut bir yaklaşımla görüp kendinize notlar çıkartabiliyorsunuz. Nitekim fay hattı benzetmesi de tüm alt başlıkları ile liderliğin gerekliliklerini karşılıyor. Özellikle de işin kriz boyutunu ele aldığınızda önemli dersler çıkarabiliyorsunuz. (Bkz. Deprem öldürmez bina öldürür) Bu nedenle fay hatlarının kırılması sizi korkutmasın. Eğer onların arasında iyi bir bağ kurup önleminizi aldıysanız en az hasarla atlatabilirsiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: