Günümüz hayat koşturmacası içinde en çok sıkıntı yaşanan konulardan biri zaman yönetimi. Çünkü yapmamız gereken çok fazla şey, bununla birlikte yapabilmek için çok az vaktimiz var. Bu nedenle yapılacak şeyleri kendi içinde sınıflandırıp zamanı buna göre harcamak gerekiyor. Aksi taktirde elde edilen verimlilik istenen seviyenin çok uzağında kalmakta. Konuyla ilgili uzun süredir uyguladığım teknik ise BPS (Böl-Parçala-Sırala) Sistemi. Bu tekniğin temel amacı, zamanınızı optimum seviyede kullanmanızı sağlamak; bunu da listeleme yoluyla yapmakta. Bu yapılmadığında kararsızlıklar yaşanıyor ve tamamlanması gereken şeylere yeteri kadar odaklanılamıyor. Ya da ilk olarak yapması gerekenlere değil de -nispeten- daha önemsiz şeylere öncelik veren pek çok kişi, sonradan bunun pişmanlığını yaşamakta.

BPS Sisteminin bu konudaki çözüm önerisi ise şöyle; ilk olarak yapacaklarınızı konu başlıklarına bölün. (Bkz. Ödevler, cevaplanması gereken mailler, sosyal aktivite vs…) Sonrasında ise bunları kendi içinde öncelik sıralamasına göre parçalayın. Örneğin; acelesi olan bir işi tamamladıktan sonra acelesi olmayan başka bir işe geçmek yerine sosyal aktiviteye zaman ayırmalısınız. Çünkü kişisel motivasyonunuz açısından o dengeyi korumanız gerekiyor. Listenizdeki etkinlikleri tamamlanması gereken süre ve hayatınızdaki yeri açısından bu şekilde filtrelediğinizde ise kendiliğinden sıralandığını görüyorsunuz aslında. Böylece odak noktası belirlerken başlangıç rotasını belirlemiş oluyorsunuz. Günün sonunda ise listenin tamamını yapamamış olsanız bile en azından tamamlanması gereken işler + (muhtemelen) sosyal aktivitelerden birini gerçekleştirmiş oluyorsunuz (ki üretkenlik açısından bugünün dünyasında bu hiç de fena bir sonuç değil)

Dışarıdan bakıldığında çok ekstra bir teknik değilmiş gibi gözükebilir fakat günümüzde artık bir şeyleri sadeleştirmeye ihtiyacımız var, karmaşıklığa değil. Bu nedenle filtrelemeye dayalı BPS sistemi ile hayatınızın en azından zaman yönetimi kısmını kaliteli bir hale getirebilirsiniz. Çünkü bu problemin temeli, çok seçenekliliğin olmasında yatıyor. Beyin de bunun tam tersi şekilde tek seçeneğe yoğunlaşmayı sevdiği için problemler yaşanıyor.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: