Genel

Stresin En Verimli Hali: Kontrollü Stres

Stres, günümüz dünyasının kaçınılmaz sonuçlarından biri. Öte yandan bunun ne kadar zararlı olduğu da malum. Bu nedenle şimdiki zararlı boyutundan kurtulmak için zihinsel olarak bir şeyler yapmak şart. Kişisel olarak yıllardır izlediğim rota ise, bu stres oranını dengede tutmak. Buradaki denge konusu önemli çünkü stresi sıfırlamak pek makul bir istek değil, üstelik (belli seviyede) stres olması her zaman iyidir. Bu sayede sizi diri tutan bir şeyler olur ve onlarla mücadele çabası size hayat amacı katar. İşte bu noktada da devreye bakış açıları giriyor. Stres dediğimiz olay da zaten sizin problemlere, sıkıntılara ve beklentilere karşı nasıl yaklaştığınızla ilişkili olarak meydana geliyor.

Yukarıda bahsedilen denge kavramını daha iyi açıklaması için birkaç somut örnekten yola çıkalım. Maddi bir çıkmazın içindesiniz ve belli bir süreye kadar belli bir parayı toparlamanız gerekiyor. Bu durumda ne sıfır stres ne de fazla stres yapmak size çözüm getirmez. Bu olayı “kontrollü” şekilde dert edinipp sizi para bulmak için motive etmesini sağlamalısınız. Aslında bir nevi kamçı görevi görmeli. Bunu yapabilmenin yolu ise deneyim ve gözlem. Son dönemde yaşadığınız stres kaynaklarını şöyle bir düşünün. Bunların size yansıması nasıl oldu? Eğer o stres sürecini yönetemediğinizi düşünüyorsanız bundan sonrakilerde o stres nedenine kamçı gibi bakmaya çalışın. Başarabildiğinizde sizi çok daha dengeli Biri haline getirdiğini göreceksiniz.

Yukarıda söylenen şeylerin uygulamasının zor olduğunun farkındayım. Sonuçta bir şeyleri söylemekle uygulamak çok daha farklıdır fakat bunu gerçekten isteyip yaşadığınız her deneyimde uygulamaya çalıştıkça karşılık bulmaya başlayacaksınız. İlk etapta stresten kaynaklı hastalıkların bittiğini hissedip sonrasında da stresin artık sizin için bir kamçı olduğunu göreceksiniz. Dolayısıyla bunun bir günde ya da bir iki olayla gerçekleşeceğini düşünüp sonra da umutsuzluğa kapılmaya hiç gerek yok. Bu düşünceyi benimseyip uygulayabilmek tamamen zaman gerektiren bir durum.

%d blogcu bunu beğendi: