Genel

Müşteride İhtiyaç Yaratmak #2 : McDonald’s İkonunda Neden Kırmızı Rengini Kullanır?

İnsanların karar alma mekanizmaları kendi içinde enteresan bir tezatlığa sahip. Bir yandan çok güçlü bir eleminasyon sistemine sahipken öte yandan da en basit şeylerden bile etkilenebilecek kadar zayıf yanlarımız mevcut. Nitekim firmaların ikon rengi belirlerken seçtikleri strateji de bu zayıflığın bir sonucu. Çünkü ikonlar görsellik amacıyla çeşitli renkleri içerir ve görseller müşteri yakalamak için en iyi imkanlardan birini sunar. Buradaki kritik eşik ise, firmaların kullandığı renk ve müşteride uyandırmak istediği mesajın uyumlu olmasıdır. Başlıkta örnek olarak yer verilen McDonald’s bunu en iyi yapan -hatta pazarlama anlamında büyük çaplı ilk kez uygulayan- firma diyebiliriz. McDonald’s gibi firmaların bu stratejiden sonuç aldığı görüldükçe pek çok firma bu uygulamayı denedi ve sektörlerin kendi içinde renkleri oluşmaya başladı.

McDonald’s koyu kırmızı rengi ilk kullanmaya başladığında insanların tutku ve şehvet gibi duyguları ön plana çıkarmak istedi çünkü fast-food şirketleri bu hislerle ilerleyebilirdi. Eğer karnınızı rasyonel kararlarla isterseniz ilk seçeneğiniz hamburger olmaz, bunun için daha farklı motivasyonlarınız olmalıdır. Benzer durumun pek çok sektörde geçerli olduğunu söylemek mümkün. Örneğin banka firmaları da mavinin tonlarını kullanarak müşteriye güven verme amacı taşıyordu. Özellikle de Türkiye’deki vurgunların çokluğunu düşünürsek bankaların bu amacı çok daha iyi anlaşılacaktır. McDonald’s örneğinden devam edecek olursak, koyu kırmızı renk konusu elbette tek başına bu kadar satışı getirmedi fakat firmanın felsefesi açısından iyi bir tamamlayıcı oldu. Reklam politikalarıyla net bir müşteri profili oluşturulurken slogan ve ikonlar da bunun zeminini oluşturdu. Ek olarak, aynı rengi kullanan ve McDonald’s’ın ezeli rakibi konumundaki Burger King’in “ateş seni çağırıyor” sloganı da burnun bir yansıması.

Burada şöyle bir dipnot eklemekte fayda var; elbette bir sektörde her firma aynı rengi kullanmak zorunda değil. Son yıllarda pek çok firma da zaten bu renk konusunun bir şeye yaramadığını düşünerek farklı renkler kullanmakta. Oysa ki buradaki kritik nokta; hikayeleştirme. Eğer kullandığınız renk tonlarının müşteride psikolojik bir etki bırakmasını istiyorsanız bunu tüm pazarlama bileşenlerine yayarak müşterinin hikayenize ortak olmasını sağlamalısınız. McDonald’s, Burger King ve diğer tüm şirketlerin yıllardır yaptığı en önemli şeylerden biri bu.

%d blogcu bunu beğendi: