Genel

Liderlik Notları #3 : Yanaşık Düzen Felsefesini Benimseyin

Hayata dair sloganlar belirlerken farklı alanlardan beslenmenin öneminden bahsetmiştim, aynı durum liderlik notlarında da geçerli. Nitekim askeri alanda kullanılan yanaşık düzen felsefesi de bunun yansımalarından biri. Dört mangadan oluşan ve her mangayı dokuz kişinin oluşturduğu yanaşık düzen takımı, tüm işleyiş aşaması ile manga komutanı için müthiş bir liderlik deneyimi sunuyor. (NOT: Askeri düzende, dokuz kişiden oluşan ufak takımlara manga denir. O anki kişi sayısına bağlı olarak manga bazen daha az kişiyle de oluşabilir.) Bu dört manganın da temel amacı, verilen Komutları aynı anda yaparak karşıdan bakınca nizami bir görüntü sunmaktır. Takımdan bir kişi bile komutları eksik ya da hatalı yaparsa bütün takımın başarısız olduğu sonucuna varılır.

Bir lider için yanaşık düzenin öğrettiği ilk şey ise; topluluğun ahenk bütünlüğü içinde hareket etmesi. Nasıl ki mamga komutanları kendi mangalarının bütün halinde nizami bir şekilde hareket etmesini sağlıyorsa, lider de kendi ekibindeki bütün parçaları bu şekilde yönetebilmelidir. Bu nedenle; bir lider olarak sizin başarınız aslında ekibin başarı oranının yansımasıdır. Sizin sadece kendi işinizi iyi yapmanız yetmez, herkesin işini en iyi şekilde yapmasını sağlamalısınız. Birbiriyle konuşmayanlar olduğunda bile onların hâlâ uyumlu kalabilmesi, iş yapış şekli hatalı olan varsa arkadaşlarının onu önce telafi edip sonra da ona doğrusunu öğretmeleri vs.. Tüm bunlar bir lider olarak yanaşık düzen anlayışından yola çıkarak ekibinize uygulamanız gereken özelliklerden bazıları. Yani aslında ekip bir olduğunu, yapılan bireysel hataların toplu sonuçlar doğurduğunu hissedilmeli.

Bu konuda en sık yapılan tartışmalardan biri, “eğer çalışanlar kendilerini birey olarak göstermezse motivasyonu düşebilir” düşüncesiyle ilgili. Eğer bireyselliği ön plana çıkartırsanız bu doğru olabilir fakat yanaşık düzen anlayışı zaten bunun tam zıttı olarak toplumsallığa odaklanır. Yanaşık düzen felsefesine göre önemli olan sonuçtur ve ekip o yolun sonundaki sonucu elde ederse başarılıdır, edemezse başarısızdır. İşte lideri ve ekibi motive eden de o tek doğruya ulaşmaktır. Tabi ekibi o doğruya götürürken yolda pek çok krizle karşılaşacaksınız, bunların üstesinden gelmek için de otorite yönetimi ve psikoloji kontrolü gibi konularda okumalar yapmanız gerekiyor.

%d blogcu bunu beğendi: