İngilizce ile ilgili “anlıyorum fakat konuşamıyorum” klişesini sıklıkla duymuşsunuzdur. İşte bunun temel nedeni, İngilizce’ye dair birikimin kısıtlı olması. Bize yabancı dil yıllar boyunca dil bilgisi + kelime ezberinden ibaret gibi sunulduğu için ötesini düşünemedik ve maalesef İngilizce açısından hep belli kalıpları konuşan kitleler oluşmaya başladı. Bu durum belki temel iletişim kurma becerileri açısından problem olmayabilir fakat yabancı dilde iyi bir tartışma ortamı kurma ya da müşteriyi satışa ikna konusunda bize ciddi dezavantajlar getiriyor. Bu dezavantajı kaldırmanın yolu ise kendinizi daha süslü ifadelerle anlatmanın yollarını aramak. Nitekim atasözleri de bu konuda en iyi imkanlardan birine sahip.

Kişisel olarak en çok kullandığım atasözlerinden biri ise: “Experience is the best teacher.” (Deneyim en iyi öğretmendir) Örneğin tecrübenin öneminden bahseden bir konu konuşuluyor ve konuşma sırası size geldi. O anda “An english proverb says that” diye cümleye girip bu atasözünü söylediğinizde karşı tarafın dikkatini çekiyorsunuz. Sonraki söyleyecekleriniz artık olumlu önyargı ile dinleniyor. Yine sıklıkla sözü açılan ve içerdiği mesaj gereği pek çok kez kullandığım bir diğer atasözü ise “Rome wasn’t built in a day.” Özellikle de emek gerektiren işlerle ilgili umutsuzluğa kapılan insanlarla konuşurken az önceki kalıbı kullanıp üzerine bu atasözünü söylüyorum. Bu sayede; hem var olan İngilizce bilgimi daha iyi şekilde pazarlayabiliyor; hem de karşımdaki kişinin farklı konular açabilmesi için içerik hazırlamış oluyorum.

Burada şunu da belirtmek gerekiyor; elbette İngilizcede atasözlerinden çok daha öncelikli konu başlıkları var fakat temel şeyleri biliyorsanız ileri aşama için artık atasözü gibi farklı cümle kalıplarına geçiş yapmalısınız. Diğer türlü hep aynı kalıplarda konuştuğunuzu vereceksiniz. İlk başta 5-6 atasözü öğrenmek için “most common English proverbs” gibi bir cümle aratarak içlerinden ayrım yapabilirsiniz. Sonrasında ise seçtiğiniz atasözleri ile ilgili birkaç cümle yazın. Bunu zaman içerisinde alışkanlık haline getirince geniş bir atasözleri dağarcığınızın oluştuğunu göreceksiniz

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: