Günümüz ilişkilerinde yaşanan problemlerin en büyük nedenlerinden biri, karşılıklı beklentilerin uyuşmaması. Bu durum ilk başta tolere edilebilir gibi gözükürken sonraki aşamada çok daha büyük problemleri beraberinde getirmekte. Bu beklentilere her şeyi dahil edebiliriz; uzun vadeli ilişki beklentileri, çiftlerin birbirinden beklentileri, sonraki aşamada arkadaş ve ailenin devreye girmesiyle onlarla birlikte oluşan yeni beklentiler vs.. Tüm bunlar, bazı süreçlerin önceden konuşulmasını ve çözümlenmesini gerektiriyor. Diğer türlü çiftler birbirinin reaksiyonunu aşırı bulup bundan kaynaklı tartışmalar çıkarabiliyorlar. Bu noktada en sık yaşanan problemlerden biri de bir tarafın “nasıl olsa ileride çözeriz” deyip sevgi uğruna bu beklentileri halının altına süpürmesi. Oysa ki o beklentiler üzerinde ne kadar kısa sürede uzlaşılırsa ilişkinin kalitesi için o kadar iyi.

Konuyu daha iyi açıklaması için sıkça gördüğümüz örneklerden birini ele alalım. İlişkideki taraflardan biri evlilik isteğinde, diğeri ise bu ilişkiye daha geçici olarak bakıyor diyelim. Bu durumda çiftler oturup konuşmalı ve birbirinden beklentilerini masaya yatırabilmeli. Eğer karşı taraf var olan düşüncelerinden daha farklı şeyler söylüyorsa bunu zaten jest ve mimiklerinden anlayabilirsiniz. Bu noktada size düşen ise karşı tarafın beklentilerini doğru şekilde söylemesi için uygun zemin oluşturmak. Örneğin sizinle zihniyet açısından çok ters kutuplarda olabilir. Bu noktada sizinle birlikte olmak için kendi düşüncelerini tamamen sizinkine göre uyarlamak zorunda değil fakat elbette bir şeylerden ödün vermek zorunda. İlişkiye evlilik-geçici olarak bakan çiftin tarafları için konuşacak olursak; geçici olarak bakan kişinin bir anda evliliğe odaklanmasını bekleyemeyiz fakat önyargısını kırıp en azından diğer tarafı da düşünmek zorunda. Aynı empati zorunluluğu diğer taraf için de geçerli.

Yani aslında ilişkilerdeki beklentileri yönetmek için temel kavramımız “empati”. Karşınızdakinin size uymayan beklentilerini empati süzgecinden geçirin ve uygulanabilirliği üzerine düşünün. Sonra da karşı tarafın bunu ne derece yaptığını göz önünde bulundurun. Çünkü empatinin yanı sıra denge de önemli. Sürekli tek taraflı empatinin kurulduğu bir ilişkide de suistimal ihtimali bir hayli yüksek.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: