1. Aşama – Mezuniyet: İlk aşama, Üniversite 3 ve 4. sınıftan oluşan iki yıllık süreyi kapsıyor. Buradaki temel amaç, sonraki sekiz yıllık sürece giriş yapmadan önce mümkün olduğunca maksimum donanıma ulaşmış olmak. Bu nedenle; bu süreçte bölümünüzle ilgili bolca kitap okumak, farklı stajlar yapmak ve çeşitli kanallar yoluyla network geliştirmek fazlasıyla önemli çünkü bu yatırımlarımızın ROI (return of investment) oranı bir hayli yüksek olacak.

Dipnot: Erkek okuyucular için en kritik süreçlerden biri de askerlik. Bu nedenle kalın çizgiyle işaretlenen bölge bizler için eşik atlama noktası olarak gördüğüm askerliği işaret ediyor. Bu eşiği daha üst basamaklara atıp, yolunuza askerliği erteleyerek devam edebilirsiniz fakat kişisel tavsiyem ilk aşamada halledip yolunuza o şekilde bakmanız. Çünkü diğer türlü aradaki evreleri (içini doldurarak) tamamlamanız zorlaşıyor.

  1. Aşama – Tecrübe ve Para Kazanma Evresi: Üniversitede kendinizi geliştirerek mezun olduğunuz fakat pratikte işler biraz daha farklı ilerlemekte. Bu nedenle ilk 2 yılı tecrübe kazanma odaklı olarak geçirmeniz gerekiyor. Bu noktada ilk tam zamanlı işinizin maaşını alırken öte yandan da işinizin sizi tecrübe açısından sektörünüzde pişirmesine dikkat edin. Hatta öyle ki, tecrübe uğruna gerekirse maddi kazancı ikinci plana da atabilirsiniz. Çünkü bu 10 yıllık evreyi en iyi şekilde değerlendirirseniz zaten son aşamada o geliri fazlasıyla elde ediyor olacaksınız.
  2. Aşama – CV Doldurma Evresi: Üniversiteyi bitirip 2 yıllık iş tecrübesi kazandınız ve artık yöneticiliğe giden yolda ilerliyorsunuz. Bu ara dönemde ihtiyacınız olan şey ise, sizi yönetici psikolojisine hazırlayacak yetkinliklere sahip olmak. İkinci yabancı dil, sektörünüzle ilgili eğitimler, kişisel gelişim workshopları vs.. Bir yandan çalışmaya devam ederken boş vaktinizi de mümkün olduğunca bu tarz CV doldurma fırsatlarına entegre edin. Bu yüzden sevdiğiniz işi yapmanız önemli, diğer türlü vaktinizi bunları ayırmak size çok zor gelecektir.
  3. Aşama – Yüksek Lisans: Eğer iyi bir danışman ve/veya yönetici olmak istiyorsanız yüksek lisansın vakti tam olarak bu evre. Çünkü artık tecrübe edindiniz, belli bir çevreniz var ve mentalite olarak da ilerisi için hazırsınız. Yüksek Lisansla birlikte tüm bu birikimi benimseyip yeni fırsatları da görebilirsiniz. Ayrıca akademik çevre de size kariyer olanakları açısından daha net ve önceden göremediğiniz pencereler açacaktır. Yüksek Lisansı direkt üniversiteden sonra yaptığınızda bahsettiğim fırsatları bu kadar kolay benimsemeniz zor olabilir. En iyi evre ödeme sebebim bu aslında.
  4. Aşama – Zirve: Artık 30 yaşına varmış bir İİBF mezunu olarak tam anlamıyla fark yaratan bir yöneticisiniz. Sektörünüzle ilgili birikiminiz, o birikimi besleyen ekstra çalışmalarınız ve akademik tarafınızla artık kendi alanınızda yönetici olarak çalışabilir ya da bunca yılın getirdiği ilhamlarla bambaşka kariyer opsiyonlarına yönelebilirsiniz. Emin olun ki, bu 10 yıllık süreç sizi en doğru kararları almaya itecektir. Bu sebeple o aşamada artık kararlarınızdan şüphe duymayın. Ayrıca şunu da unutmayın; bu zirveye gidene kadar geçen her aşamada keyif alacaksınız. Belki maddi dönüşlerini (hak ettiğiniz şekilde) almak için son 2 evreye kadar beklemeniz gerekecek fakat bu aşamaları yaşarken kendinizi sürekli güncellediğinizi ve birikiminizi düzenli şekilde artırdığınızı göreceksiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: