Genel

Hayatınızda Huzuru Yakalamanın Formulü: Kök-Neden Analizi Yapmak

Günümüzde bireysel anlamda yaşanan en büyük problemlerden biri de, içsel huzurumuzun olmaması. Buradaki önemli detay ise, aslında çoğumuzun o huzursuzluğu nedenini bilememesi. Endüstri Mühendisliğinde yaygın olarak kullanılan Kök-Neden analizi bu problemi kişisel olarak hayatımdan çıkarmak için uzun süredir kullandığım tekniklerden biri. Mühendislikteki amacı firmaların mevcut problemleri çözüp optimum üretim seviyesini yakalamakken insanda da benzer mantıkla hayatındaki problemleri görüp onları çözerek yolunuza devam etmenize yardımcı oluyor. Elbette insanla fabrikayı ayıran çok temel farklar var fakat iyi bir uyarlama yapıldığında önemli sonuçlar alınabilmekte. Bu iyi bir uyarlamanın yolu ise psikolojiden geçiyor. Eğer psikolojinizi iyi gözlemlemenizi sağlayacak sorular oluşturabilirseniz Kök-Neden Analizi ile yaptıklarınızın arka planını öğrenip içsel huzuru yakalayabilirsiniz.

Bu analizi yapmadan önce çocukluğa dair hatırladığınız ilk anıyı bir kağıda yazın. Sonrasında birkaç çocukluk anısı daha hatırlamaya çalışıp bunları da aynı şekilde kağıda yazın. Sonrasında anılarınızı gözden geçirip kendinize şu soruyu sorun: “Bu olay beni nasıl etkiledi?” Çünkü bu olayları hatırlama sebebiniz, sizde bir travma ya da gelişiminiz üzerinde farklı bir etki bırakmış olması. Psikologların sizin çocukluk anılarınızı sorma sebebi de bu aslında. Siz anlattıkça o olaylardan bir şeyler yakalarsınız. Bu durum hayatın her aşamasında geçerli; ailenizde olan bağınız, ilişkileriniz, kariyeriniz vs.. Köküne dair araştırmalar yaptıkça hepsi ile ilgili farkında olmadığınız yanlarınızı keşfedebilirsiniz. Bunu etkili bir şekilde yapmak için ise önünüzde iki yol bulunuyor; sizi dikkatli şekilde dinleyip notlar alan birisi ya da düşündüğünüz her şeyi yazıp sonra üzerine düşünmek için kağıt kalem bulmanız.

Yukarıda uyarlanan kök neden analizini yaptığınızda artık elinizde kendinize dair net bir tablo çıkmış olacak. Böylece içinizde yer alan ve nedenini bilmediğiniz olumsuz duyguları anlamlandırmış olacaksınız. Tabi bu durum sizi direkt sonuca ulaştırmayacak fakat o sonuca varmanız için uygun zeminin oluşmasını sağlayacak. Anlaşılmazlıkların ne kadar büyük bir problem olduğunu düşünürsek bu analizin çok değerli bir kazanım sunduğunu söyleyebiliriz.

%d blogcu bunu beğendi: