Genel

Endüstri Mühendisleri İçin Fark Yaratabilecekleri Kariyer Alanı: Cloud Computing

Bilişim dünyasının vardığı genel kanallardan biri, son 20 yılda üretilen veri miktarının tarih boyunca üretilen veri miktarı ile aynı olduğu yönünde. Üstelik önce 10 yıl, sonrasında da 5 yıllık periyotlarla bu rekorun egale edileceği düşünülüyor. İşte veri konusunda artık tam olarak bu noktadayız fakat problem şu ki; daha fazlasını elde edebilmek için veri yönetimi ile ilgili daha farklı çalışmaların yapılması gerekiyor. Cloud computing de bu konuda en iddialı çalışmalardan biri. Bu sistemin amacı; veri üretimini tamamen dijital yollardan ve kendiliğinden yaparak bilinmeyen bulut ortamlarında korumak. Bilinmeyenden kasıt ise kara delik gibi bir noktaya atıp istediğimiz zaman geri alabilmek. Böylece ileride oluşabilecek olan çok yüksek bulut kiralama maliyetlerinin de önüne geçilmiş olacak.

Endüstri Mühendislerinin bu konuda üstleneceği görev ise, firmaların bu boyuta geçiş aşamasını yönetmek olacak. Bu durum özellikle de bilişim firmalarında ve diğer kurumsal firmalarda öncelikli konu başlıklarından biri haline gelecek. Firmaların bu gelişimi göz ardı etme ihtimalini de düşünemeyiz çünkü elde edecekleri verinin büyüklüğünü düşünürsek bunları koruyup üstüne rasyonel sonuçlar çıkarabilmek şimdiki imkanlarla mümkün olmayacak. Nitekim Google’ın 10 yıl içinde en çok yatırım yaptığı girişimi olarak Drive’ın ön plana çıkacak olması da bu gelişimin en önemli yansımalarından biri. Çünkü Google bu sektörü ucuzlaştırarak yaygın hale getirmeyi istiyor. Böylece halihazırda bize dair devasal verilere sahipken bunları her şeyin yönetiminde kullanıp bize pptimum çözüm önerilerini sunabilecek.

Tüm bunların ütopik ve geleceğe ait olduğunu düşünebilirsiniz fakat durum pek öyle değil. Özellikle de Alman ve Amerikan yazılım firmaları, Cloud Computing üzerine şirketlerin bu şekilde optimizasyonunu yapacak Endüstri Mühendislerini şu anda işe almaya başladı. Bu nedenle ilk olarak Cloud Computing üzerine araştırma yapmanızda fayda var. Sonraki planda ilginizi çekerse bu konu üzerine ihtisaslaşabilir, yüksek lisansta da buraya odaklanarak global firmaların kapısını çalabilirsiniz. Özellikle bu gibi yakın gelecekte potansiyel vaat edip henüz fark yaratabileni olmayan kariyer alanlarını zorlamak size çok daha iyi geri dönüşler sağlayacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: