Yalın Üretim Sistemi, uzun süredir mühendislik dünyasının en önemli dinamiklerinden birini oluşturuyor. Özellikle de 6Sigma, Kaizen ve 5S gibi alt türleri ile üretimden tedarik zincirine kadar ürünün pek çok aşaması yalın üretim sisteminden geçmekte. Öte yandan ise bu sistemi dönüştürecek olan bir başka yenileşim hareketi geliyor: Endüstri 4.0! Endüstrinin tamamen dijital dünyaya entegre olmasını isteyen Bu akım firmaların pek çok birimini dönüştürmeye başladı bile. Özellikle üretim akışı ve stok yönetimi gibi konularda dijitalin ağırlığı hissedilmeye başlandı. Yakın zamanda lojistik ve planlama tarafında da Endüstri 4.0’ın izlerini göreceğiz. Yalın Üretim Sistemi ise bu değişim evresinde önemi azalmak bir yana dursun, tam tersine önemini daha da artıracak. Burada kilit nokta ise Yalın Üretim Sistemi önemini daha da artırırken sizin kendinizi nasıl konumlandıracağınız.

Örneğin, Yalın Üretim Sisteminin alt dallarından olan 5S’in amaçlarından biri; üretim çevresini mümkün olan en temiz şekilde tutulup bunun minimum eforla yapılmasıdır. Üretimin tamamen robotlara bırakılmasıyla birlikte bu problem ortadan kalkacak fakat bu sefer de robotların birleşik üretim birimine zarar vermesinin önüne geçmek gerekecek. İşte 5S artık daha çok bu gibi problemlere değinecek. Ayrıca nasıl ki Kaizen gibi tekniklerle stok yönetimi yapılıyorsa, verilerin ayıklanıp işlenmesi için de bu tarz Yalın Üretim Metotları geliştirilecek. Çünkü ileride verileri kara delik gibi bir boşluğa atıp işimiz oldukça oradan alacağız. Bunun için de olabilecek en sade prosesin geliştirilmesi gerekiyor. Konuyla ilgili en büyük problem ise, Yalın Üretim Sistemlerinin dijitale tam entegrasyonu konusunda soru işaretlerinin olması.

Esasında günümüz Endüstri, İşletme ve Makine Mühendislerinin fark yaratabileceği nokta tam da burası. Şu anda Endüstri 4.0 yeni yeni konuşmaktan uygulama aşamasına geçiyor. Bunun zeminini güçlendirecek her türlü altyapı çalışmasına ihtiyaç var. Yalın Üretim Sistemi de bu ihtiyacı felsefe olarak karşılasa da bazı değişimler yaşaması gerekiyor. Sizler de sanayi-teknoloji entegrasyonu konusunda kendinizi yetiştirip bu konuda master yaparsanız büyük firmalarda bu sistemleri kurmak üzere gayet iyi işlerde görev alabilirsiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: