Genel

2020’nin Kilit Sorunlarından Biri: ‘Yıkık Mod’dan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Son dönemde en çok dikkatimi çeken durumlardan biri, Yıkık Mod dediğimiz ruh haline sahip insan sayısının her geçen gün daha da artması. Bunun ilk başta kendi çevremle alakalı olduğunu düşünsem de sosyal medyaya ve daha farklı çevrelere göz atınca bunun Genel bir problem olmaya başladığını fark ettim. Dolayısıyla sebebinin de bireyselden öteye geçip toplumsal olmaya başladığını söyleyebiliriz. Ayrıca bulaşıcı bir yanı da mevcut. Yani yıkık moda sahip insanlar bir süre sonra birbirini de etkilemeye başlamakta. Burada sıklıkla karıştırılan ise; yıkıklığın aslında depresyon evresi ile aynı şey olduğu yönünde. Çıkış noktası olarak benzer nedenlere sahip olabilirler fakat bu konudaki kişisel düşüncem, yıkık modunun depresyona göre daha pasif bir durum olduğu yönünde.

Depresyondan farkına ya da çözüm yollarına değinmeden önce ilk olarak yıkıklığın tanımını yapmak daha doğru olabilir. Bu ruh halindeki insanlar kendisini daima kaybeden (loser) olarak görür ve olayların gidişatının (özellikle de kendisi açısından) hep kötüye gideceğini düşünür. Depresyonda ise bu düşüncelere ek olarak kendine ya da başkalarına zarar verme eğilimleri de olur (Elbette depresyonun da kendi içinde aşamaları var fakat genel değerlendirme yaparsak yıkıklık için depresyondan önceki duraklardan biri diyebiliriz) Bundan kurtulmanın en pratik yollarından biri ise, çevrenizde size tam olarak anlayabilecek insanlar katmak. Bu ille de en yakın arkadaşlarınızdan biri ya da sevgiliniz olmak zorunda değil. Hatta bunların dışında biri olması daha iyi olur. Mesela 10-15 günde bir telefonla, ayda bir yüz yüze görüştüğünüz birini ele alalım. Hayatınızda olan bitenleri, düşüncelerinizi ve hislerinizi aktif dinleyici olarak dinleyip yerine göre yönlendirmelerde bulunan biri sizi bu moddan kurtarabilir. Bu kişinin sevgili ya da ‘best’lerden seçilmeme nedeni ise şu; en yakın arkadaşınızla ya da sevgilinizle tartışabilirsiniz. Bu durumda o işinizi akıtma ihtiyacınızı gidermeniz zorlaşır. Psikologculuk oynadığınız arkadaşınızla ise bunu kolay kolay yaşamazsınız çünkü aranızda buna neden olacak bir diyalog pek yaşanmaz.

Açıkçası ilk başlarda böyle bir arkadaşa gerek kalmadan tek başıma da halledebileceğimi düşünerek inzivaya çekilip bolca yazmayı denemiştim fakat o modda iken pek işe yaramıyor. Çünkü birinin sizi dinlemesine; görüşlerinize ve size değer göstermesine ihtiyacınız var. Böylece kendinizi tekrardan değerli ve ümitkar hissediyorsunuz. Zaten yıkık modunu oluşturan faktörlerden ikisinin bununla ilgili olduğunu düşünürsek bundan kurtulmak için büyük bir adım atmış olacağınızı söyleyebiliriz.

%d blogcu bunu beğendi: