Genel

Kimya Mühendisleri Bor Madeniyle Nasıl Fark Yaratabilir?

Geleceğin dünyası bir eşik uzaklıkta iken geleceğin malzeme ve madenleri de bu sürecin en önemli sac ayaklarından birini oluşturuyor. Bor ise bu konuda (pek çok kişinin olduğu gibi) benim de en çok umut bağladığım madenlerin başında gelmekte. Bunun esas nedeni ise sahip olduğu özellikler bakımından pek çok sektörü dönüştürecek olması. Kimya Mühendisleri de bu konuda kilit role sahip keza bu süreçteki yeni karışımların öncülüğünü sizler yapacaksınız. Aynı zamanda disiplinlerarası geçiş yapıp malzeme tarafında da fark yaratmanız mümkün. Tabi bunlar için global bakış açısına odaklanmalısınız, keza ülkemizdeki çalışmalar (maalesef) Japonya ve Almanya gibi ülkelerin bir hayli uzağında kalmış durumda.

İlk olarak ülkemizdeki çalışmalardan yola çıkıp sonrasında da globaldeki projelere göz atalım. Türkiye’de bor konusunda devlet destekli şekilde çalışmalar yapan en önemli firma Eskişehir’deki Kırka Bor firması. Buradaki amaç; 0.5 mol su’yu uzaklaştırıp susuz boraksın en saf şekilde elde edilmesi. Şu anda bu saflık oranı %65. Aslında bu bile hiç fena değil; şu anda bile bu üretilen borlar yurt dışında kesiş takımı, freze torna takımları ya da zırhlı araçların bazı parçalarında kullanılabiliyor. Şimdiki amaç ise bu saflık oranını daha da güçlendirerek silisyum karbür elde edebilmek. Çünkü borun esas potansiyeli güçlendirme ve alaşım çalışmalarında ortaya çıkacak. Özellikle de mekanik güçlendirme süreçlerinde borun teknolojiyi bambaşka boyutlara taşıyacağını söylemek mümkün. Örneğin şu anda Microsoft ve Sony başta olmak üzere pek çok büyük firma hologram teknolojisi üzerine çalışıyor. Bu hologram teknolojisi ise bordan yapılan camlar sayesinde gelişecek. Cam ve Bor işbirliği için bu en basit örneklerden biri.

Son olarak da Kimya Mühendislerinin bu süreçte kendilerini nasıl konumlandırabileceğine değinelim. Eğer Türkiye’de kalmak istiyorsanız Kırka Bor örneğinde olduğu gibi susuz boraks oranını yükseltip daha saf bor yapmak için çalışabilirsiniz. Yurt dışında ise bor bilgisinin haricinde bir de sektör (ya da malzeme) seçmeniz gerekecek. Mesela cam sektöründeki bor kullanımı buna en iyi örnek. Böylece bilişimden makine ve havacılığa kadar pek çok sektörde fark yaratan bir AR-GE Mühendisi olabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: