Genel

Hayranlık ve Aşık Olma Arasındaki Farkı Nasıl Anlayabilirsiniz?

11.sınıfın sonları, yer aldığım gençlik kulübünde bi’ kızla tanışmışım. Kız zaten çok güzel fakat beni esas etkileyen şey, aramızda dönen muhabbetin kalitesi. Hayatımda ilk kez Elon Musk’ı bilen bir kız tanımışım, birlikte sürdürülülebilir gelecekten falan bahsediyoruz. Bu süreç 1.5-2 ay devam ettikten sonra kendisine aşık olduğumu düşündüm ve çıkma teklif ettim. O da benzer düşüncelere kapılmış olmalı ki teklifimi kabul etti ve ilişkimiz başlamış oldu. Normalde tam bir “true love” gibiydi fakat bir süre sonra şunu fark etmiştik; bizimkisi aşk değil hayranlıktı. Yani şöyle ki; birbirimize gerçekten çok büyük sevgi ve saygı duyuyorduk, muhabbet de hayatın her aşamasından çok rahat bir şekilde dönüyordu fakat o enerji oluşmuyordu aramızda.

Yıllardır yaptığım uzun yürüyüşleri yine ı günlerde de yaparken bu konuyu düşünmüştüm. Neden olmamıştık? Bizi birbirimize aşık olmaktan alıkoyan neydi? Vardığım sonuç şu oldu: Çünkü birlikte olmamızın nedenlerini açıklayabiliyorduk. Yani o dönemde birisi kız arkadaşıma “Neden Mücahit’le çıkıyorsun?” diye sorduğunda pek çok neden sayabilirdi,nanı şekilde ben de onun için öyle. İşte hayranlık tam olarak bu. Aşk ise tüm nedenlerden ve sonuçlardan bağımsızdır. Her zaman ilk görüşte yaşanmak zorunda değil fakat sonradan bile yaşansa bir temel dayanağı olmamalı. Peki ikisi bir arada olabilir mi? Belki fakat o ayrımı yapmak gerçekten çok zor ve genellikle bir süre sonra ilişkinin eski heyecanını yaşayamamasıyla sona ermekte.

Açıkçası bu gibi durumlarda kesin yargılardan her zaman kaçınmak gerekiyor çünkü hayatta neyle karşılaşacağımızı kestirmek her zaman mümkün değil fakat belli bir dinamik kurmak iyidir, bu sayede aldığınız kararların altını doldurmuş olursunuz. Birine karşı hisleriniz hayranlık-aşk ikileminde kaldığınızda da bu “nedenini açıklayabilme” filtresi sizi (yüksek olasılıkla) doğru kararlar almaya yöneltecektir.

%d blogcu bunu beğendi: