250 bin dolar değerinde ev alan yabancılara vatandaşlık verilmesine yönelik yasanın geçen yıl yürürlüğe girmesinden sonra bu konuda özellikle de Arap yatırımcıların ilgisi oluştu ve çok ciddi miktarda satış yapıldı. Bu gelişmenin sizinle ilgili olan kısmı ise, Arap yatırımcıların bu konuda hukuki danışmanlığını yapan firma sayısının (potansiyele göre) az olması. Potansiyel olduğunu gösteren kanıt ise; hali hazırda yatırım yapan Arap yatırımcılar kâr oranı açısından gayet iyi durumda. Dolayısıyla zaman içerisinde bu yatırımcılara hukuki danışmanlık/arabuluculuk yapan firmalar artacak ve çeşitlenecek. Çeşitten kast edilen ise kişiselleştirilmiş hizmetlerin sunulması. Örneğin şu anda bu hizmetler genellikle İngilizce sağlanıyor fakat ileride sadece bu alana odaklanan firmalar olacağı için Arapça bilmek zorunluluk haline gelecek. (Nitekim şu anda da Arapça bilmek bu alanda çok ciddi fark yaratmanızı sağlayacaktır)

Yukarıda “kişiselleştirilmiş hizmetler” adı ile belirttiğim kısmı daha iyi açıklamak için dış ticaret örneğinden yola çıkabiliriz, keza bu hizmetler hem ürün ticareti hem de yatırım açısından benzerlikler göstermekte. Örneğin dış ticarette bir Arap müşteriye ürünle ilgili detayları atarken, gereken asgari koşulları aktarıp kendi kararlarını da verebilmesi için açık kapı bırakırdım. Siz de gayrimenkul konusunda çalışırken bu stratejiyi kendi içinizde uyarlamalısınız. Eğer bu kuralları karşı tarafa tamamen dikte etmeye çalışırsanız müşteri kaçacaktır. Tam tersi şekilde kontrolü karşı tarafa bırakmak ise hem hukuki açıdan anlaşma yapmanızı hem de karşı tarafın sizi bir otorite olarak görmesini engeller. Bu nedenle Arap yatırımcılara yönelik gayrimenkul hukuku danışmanlığı yapmak için yabancı dilin yanı sıra arka planda ciddi bir psikolojik çalışma da gerek yapmak gerekiyor.

Yazının gayrimenkul hukukundan ziyade iletişim boyutuna odaklandığının farkındayım fakat bu zaten bilerek yapılmış bir işleyişti. Çünkü hukukun teknik taraflarını -sizlerin daha iyi bileceği gibi- bu yazıda anlatmak için fazla güç ve karışık. Bu nedenle temel amaç Türkiye’de böylesine geniş bir pazar oluşurken bunu göz ardı etmemeniz. Bunun ötesine geçip fark yaratmaya evresinde olmanız ise ekstra yetkinliklere bağlı. İlk başta ütopik ya da saçma gelebilir fakat Linkedln’de Arapların emlak yatırımı ile ilgili gruplarına göz atarsanız bu pazarın büyüklüğünü daha iyi görmeniz mümkün. Üstelik bu gibi gruplarda genellikle önemli aileler ya da şirketlerin sayılı kişileri ve/veya danışmanları yer almakta. Yeni mezun olduktan sonra müvekkil bulmanın zor olduğunu düşünürsek denemeye değer.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: