Genel

Üretim Sektöründe Fark Yaratmak İsteyen Makine Mühendisleri İçin 5 Püf Nokta

  1. Temel Aksamları Bilmek: Bu belki size fazla basit gelmiş olabilir fakat bu konu aslında biraz daha çetrefilli. Özellikle de cıvata ve somun gibi malzemelerin kalite ve sertliğini bilme konusunda yeni mezunların eksik kaldığını söyleyebilirim. Sonraki yıllarda Teknik Müdür olduğunuzda bunlar sizin için öncelik olmayacal kabul ediyorum fakat işlerin detayına hakim bir Teknik Müdür olmak için kendinizi (işinizle ilgili) mavi yaka taraflarında da geliştirmelisiniz. Böylece ustabaşıyla birlikte iş yaptığınızda sadece unvanınıza saygı duyma zorunluluğuyla kalmaz, teknik bilginizin de yeterliliğini kabul eder.
  2. CAD/CAM Bilgisi: Yine üretimle ilgili olup, bu işin dijital tarafını yöneten en önemli parçalardan biri.. Okullarda Solidworks temel düzeyde öğretiliyor fakat açıkçası ben bu başlığı biraz daha Catia vurgusu yapmak için ekledim. Bir dönem Catia’nın Türkiye’deki satışını yapan bir firmada marka ve inovasyon yönetimi üzerine staj yapmış biri olarak şunu söyleyebilirim; o dönemde Uluslararası Ticaret’i bırakıp sayısaldan hazırlanarak Makine Mühendisliği kazanma düşüncesini getirecek kadar etkilenmiştim bu programdan. Özellikle de Catia’nın ileri seviye modüllerindrn Reverse Engineering önümüzdeki yıllarda çok daha büyük bir öneme sahip olacak. Zaten iyi bir uzman olmak için kendinize spesifik bir modül seçip oradan ilerlemeniz gerekiyor. Eğer otomotiv, ağır sanayi, havacılık ve uzay gibi sektörlere ilginiz varsa şimdiden öğrenci modülünü indirip çalışmalar yapmanız, hatta imkanınız varsa Catia kullanam firmalara gidip öğrenme süreci için ücretsiz staj talep etmenizi öneririm. Çünkü işi öğrendikten sonra sadece şirketlere Catia dersi vererek bile ciddi kazanımlar elde etmeniz mümkün.
  3. Teknik Resme Hakim Olmak: Teknik resmi yapabilmek kadar önemli bir başka unsur da onların çıktılarını tüm detaylarıyla görebilmek. Mesela Türkiye’deki yeni mezun mühendisler genel olarak teknik resimdeki yüzey pürüzlülüğünü çok dikkate almaz fakat bu işin erbabı olan mühendisler, malzemenin yüzey pürüzlülüğünü tırnağıyla dahi ayarlayabilir. Aynı şekilde, iki parçanın birbiriyle ilişkisini bilmek de teknik resme hakim olmanın kurallarından biri ve maalesef bu da göz ardı edilmekte.
  4. Malzeme Bilgisi: Bu maddede kast etmek istediğim şey, malzeme mühendisleri gibi işin temel bilim boyutuna odaklanmak değil;mukavemet gibi daha teknik taraflarını bilmek ve araştırmak. Örmeğin, savunma sanayi firmalarında çalışmak istiyorsanız alaşımlarla ilgili derin araştırmalar yapmış olmanız gerekir. Aynı şekilde, havacılık sektöründeki üretim ekiplerinde çalışmak istiyorsanız bu kez de çeliğin mukavemetiyle ilgili yetkinliğiniz gelişmiş olmalı. Şu anda Boeing yeni nesil uçaklarda özel yapım çelikler geliştiriyor ve bunun formülünü bilen yok. Elbette yeni mezun birisinden bunların tamamını bilmesini bekleyemeyiz, kaldı ki Türkiye’de bu potansiyeldeki mühendis sayısı da bir elin avucu kadar fakat bunlarla ilgili şimdiden alıştırmalar yapıp kendinize 1-2 alan belirlerseniz fark yaratmanız için yollar daha hızlı açılır ve öğrenme süreciniz daha kesin adımlarla ilerler.
  5. Ölçüm Aletlerine ve Ölçü Kurallarına Hakim Olmak: Özellikle tez çalışmalarında mezun adayları bazı ölçüm aletlerini kullanıyor fakat bu da maalesef temel aksamlarda olduğu gibi yüzeysel kalmakta. Yine bunun da teknik müdürlük esnasında direkt sizin işiniz olmayacağını söyleyebiliriz fakat o unvana giden yolda mikrometreyi, kumpası, kumpratörü bilmek sizin için fazlasıyla önemli. Bu sayede sanayideki ölçüm işlerine tam olarak hakim olabilir, parçaların işlenme aşamasındaki detayları ve açıkları yakalayabilirsiniz.
%d blogcu bunu beğendi: