Günümüzde pek çok ilişki Instagram’dan başlıyorken artık bu mecranın ilişkilere olan etkisi de yadsınamaz boyutlara ulaşmış durumda. Bu etkiyi yaşamak için sadece Instagram’dan tanışmış olmak da şart değil. Eğer bu dünyanın içindeyseniz bir şekilde ucu size de dokunuyor açıkçası. Bu nedenle Instagram’ı kullanırken ilişkinize -direkt ya da dolaylı- hasar vermemesi için bir strateji belirlemeniz gerektiğini söyleyebilirim. Bunun biraz abartı olduğunu düşünüp stratejiye gerek olmadığını söyleyebilirsiniz fakat Instagram’da yaptığınız her eylem aslında gerçek hayatta söylediğiniz bir söz ya da yaptığınız bir davranışın yansıması. Hatta ekran yakalaması sayesinde gerçek hayattakilere ilaveten bir de kalıcılık etkisi var.

Bu bahsettiğim stratejiyi kişisel olarak üç ana unsurda ele alıyorum: Takipçi/takip edilen dengesi, Instagram şifre paylaşımı ve paylaşım konsepti. Takipçi konusunda dikkat edilmesi gereken nokta; birileriyle takipleşirken ya da birilerini takip ederken sevgilinizin sizi stalkladığını da bilin. Çünkü muhtemelen tanımadığınız kızlarla/erkeklerle takipleşme ya da çekici/yakışıklı modelleri takipleme durumunda “trip/atar” görme ve/veya sorgulanma ihtimaliniz bir hayli yüksek. Tabi bunu sürekli olarak tehdit unsuru gibi görmemek gerekiyor fakat yine de dikkatli olmakta fayda var. İkinci kısımda önemli olansa, Instagram şifresi verip sevgilinizin sizin hesabınıza girmesine razı olmamak. Çünkü o zaman stalklamanın, bir şeyleri merak edip araştırmanın anlamı kalmıyor; zaten her türlü bilgi elinin altında. Bu durum bir noktadan sonra monotonluğu da beraberinde getirmekte. Bu nedenle bazı noktaların bilinmez kalması gerekiyor açıkçası. Tabi burada şöyle bir ikilem var; karşı tarafa şifreyi vermediğinizde benim söylediğim gerekçeler tamamen “kendini kurtarmak için uydurulan yalanlar” olarak görülebilir. O nedenle bu psikolojik süreci iyi yönetmelisiniz. Üçüncü madde ise paylaşım konsepti. Eğer normalde hiç paylaşmadığınız türde hikayeler paylaşmaya başladıysanız (bkz. normalde dinlenmeyen yabancı şarkılar, ingilizce şiirler vs.) bu da ilişki yaşadığınız kişide “acaba storysine kimin yanıt vermesi için çalışıyor?” düşüncesine kapılmasına neden olabilir, bu da yine direkt ve/veya doğrudan tartışmalara yol açmakta.

Bu bahsedilenlerin sadece takıntılı ve güven ilişkisinin zayıf olduğu ilişkilerde yaşandığını düşünebilirsiniz fakat durum pek öyle değil. Sadece ilişkilerin etkilenme oranı değişiyor fakat az ya da çok her ilişki bir şekilde bu dinamiklerin etkisinde kalıyor çünkü hepimiz bir şekilde bu dünyanın içerisindeyiz ve yaptıklarımızla bir etki süreci başlatıyoruz, dolayısıyla ilişkinin diğer tarafı da buna karşılık vererek etki-tepki döngüsünü tamamlıyor.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: