Genel

İnovatif Düşünme Teknikleri #2 – Denklem ve Nedensellik Kurma

Günümüz iş dünyasında (eğer fark yaratan görevlerde yer almak istiyorsanız) teknik bilgi kadar değerli bir başka özellik de inovatif düşünebilmek. Hatta yavaş yavaş bu yetkinliğin, teknik bilginin ötesine geçtiğini bile söyleyebiliriz. Çünkü, yaratıcı düşünmeyi bir sistem olarak benimsediğinizde, teknik bilginizin olmadığı konularda dahi -tabi kısa bir oryantasyon sürecinden sonra- çözümler geliştirebilirsiniz fakat bunun tam tersi olarak, inovasyon yetkinliğiniz yoksa teknik bilgi sizi ancak belli bir noktada sabit tutabilir. (Kişisel olarak) inovasyon yönetimi yapabilmek için en sık uyguladığım methodlardan biri ise, ufak teknikler geliştirerek bunları vaka örnekleriyle birleştirip egzersiz haline getirmek.

Bu ufak tekniklerden biri olan Denklem ve Nedensellik Kurma’yı somutlaştırarak anlatalım. Burada denklem dediğimiz olgu, ortaya çıkaracağınız yeni ürün ya da servisi “x’in y’lisi” diyerek tanımlamak. Örneğin, televizyon için “radyonun resimlisi” denmesi gibi. Bunu yapmadığımızda ise önümüze derya denizlik fikir ordusu çıkacaktır -ki bunu tanımlamak da oldukça zor olur- Bu nedenle, geliştirdiğiniz projeyi ya da iş modelini bu şekilde tanımlayabilirsiniz. Bizim bu konudaki örneğimiz de “Linkedln’in gerçek hayattaki tamamlayıcısı” olsun. Sonrasında nedensellik kapsamında, bu fikrimizi “Neden?” sorularına boğalım:

  1. Sizin yaptığınız ürün, ekstra olarak ne gibi bir ihtiyacı karşılıyor?
  2. X firması, sizin versiyonunuz olmadan önce bu eksiği nasıl kapatıyordu?
  3. Sizce Y versiyonu, X versiyonundan farklı olarak nelere sahip durumda?
  4. İnsanların bu Y ürününe ulaşması için nasıl bir ilerleme rotasına sahipsiniz? (Yayılma politikası)
  5. Y ürününün hikayesi nedir?

Şimdi bu soruları kendi örneğimizden yola çıkarak cevaplandıralım. Linkedln’in gerçek hayattaki tamamlayıcısı, ne gibi ekstra imkanlar sağlar? Mesela co-working space mantığında bir ofis vardır ve buraya ofis açan, orada düzenlenen etkinliklere gidip gelen herkes o ofisin dijital sistemine abonedir. Böylece, Linkledn’in network imkanının dışında, bu networkü en güçlü ve en iyi şekilde kurmanızı sağlar. İkinci soruya gelirsek, bunu sadece Linkedln değil piyasadaki herkesle kıyaslamak gerekiyor. Böyle bir coworking space’in -Türkiye açısından- farkı ise, dijitalin gücünü kullanabilmek olurdu çünkü günümüzde Türkiye’deki coworking space’ler daha butik kalıp geniş kitlelere -henüz- yayılamamış durumda. Üçüncü soruya gelirsek, bizim fikrimiz Linkedln’den farklı olarak; Türkiye’deki iş dünyasını yansıtmak değil, yeni nesil iş dünyasını kendisi şekillendirmek istiyor. Gerçek hayattaki ofisin dijital dünyadaki sistemle entegre olması da bunun en somut yansımalarından biri. Son iki soruyu ise aynı kategoride yanıtlayabiliriz. Bu girişim, Türkiye’de yeni nesil iş dünyasını şekillendirmeyi ve dijital ekonomi kültürünü yaymayı amaçlıyor. Dolayısıyla hikayesi bu olacak, yayılma politikası da “word of mouth” denilen viral pazarlamayla yapılacak. Çünkü bu tip çalışmaların tutması için yayılma tarafını serbest bırakıp ilgiyi gözlemlemek gerekir.

Aslında bu örneği çok daha detaylandırabiliriz fakat temel amaç sizlere sistemin işleyişini anlatmak olduğu için detaylarda boğmayıp ana hatlarını belirtmek yeterli olacaktır. Bu bizim “Denklem ve Nedensellik Kurma” tekniğini kullanarak 4-5 kişiyle beyin fırtınası yapıp 10-15 dakika içerisinde kağıda döktüğümüz bir fikirdi ve açıkçası pek çok açıdan artımsal inovasyon örneği içermekte. Zaten günümüzde yıkıcı inovasyondan önce ilk olarak artımsal (yani var olan ürünlere ufak ve getirisi yüksek olabilecek eklemeler yapmak) inovasyon örnekleriyle ilerlemek gerekiyor. Sizler de bunu hemen her alanda kendi içinde çevirerek başarılı ve inovatif projeler elde edebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: