Genel

Hayatınıza Mottolar Katın #7 – Less Is More (Daha Az Daha Fazladır)

Dünyada muhtemelen tüketimin en fazla olduğu dönemin içindeyiz; daha fazla kıyafet, daha fazla yemek, daha fazla para, hep daha fazla.. İşte günümüzde oluşan tatminsizlik hissi ve çeşitli psikolojik problemlerin temeli de aslında bu durumdan kaynaklanmakta. Bu düşünce tarzı artık sistematik hale gelip döngü olduğu için sadece bireysel değil, toplumsal olarak da huzursuzluğun ve tartışmaların yaşandığını görüyoruz. Bu konuda yıllardır durduğum nokta ise, her şeyi sade ve basit yollarla çözebilme düşüncesi. “Less Is More” mottosuyla benimsediğim bu düşünceyle ilgili Steve Jobs’ın “Sadelik karmaşıklığın doruğudur” sözü de çokça kullanılır. Aslında bu iki sözün de değinmek istediği nokta belli: Hayatımızdaki şişkinlikleri, fazlalıkları ve fazla tüketimi sonlandırıp özümüzü yakalamak. Çünkü kalıcı mutluluğun ve huzurun şifresinin bu olduğu artık tescillenmiş durumda.

Peki nasıl oluyor da daha az aynı zamanda daha çok olabiliyor? Aslında yanıt belli; buradaki ölçüt nitelik üzerinden yapılıyor. Hayatınıza katacağınız az sayıdaki kaliteli insan, çok sayıda boş insanın yer almasından iyidir. Aynı şekilde; kampanya döneminde yakalayıp sürüsüyle ürün almaktansa normal fiyattan daha az ürün almayı tercih edebilirsiniz. Çünkü normal fiyatını verdiğinize göre o ürün sizin için önemlidir, kıymetini daha iyi bilirsiniz. Kampanyadan alınan ise basit bir fırsat ürünüdür, bunların sayısı arttıkça hayatınızda gereksiz kalabalık ve kirlilik oluştururlar. Bu durumu her konuya uyarlayıp benzer sonuçları alabilirsiniz. Bu nedenle yapmanız gereken, her konuda opsiyonlarınızı minimuma indirip hayatınızı onlara göre kurgulamak. Diğer türlü kararsızlıklar, yanlışlıklar ve pişmanlıklar başlar. Bunun nedeni de odaklanamamaktır.

Son olarak şunu da eklemeliyim; elbette bazı sistemsel durumlar karar alma yetilerimizi yakından etkiliyor. Kapital düzende “daha çok” isteğini de bu nedenle gayet iyi anlayabilirim fakat şunu unutmayın; karizmatik liderlerden olmanız için yönetilen değil yöneten bir birey olmalısınız. Bu konuyu da başlangıç aşamasında geçmeniz gereken bir meydan okuma olarak düşünebilirsiniz. Üstelik burada elde edeceğiniz başarı hem hayatınızı daha iyi disipline etmenizi hem de özgüveninizin yükselmesini sağlayacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: