Genel

Hobilerinizi Uzmanlık Alanınızla Birleştirin: Psikoloji Mezunu Olup Puzzle Terapisi Uygulamak

Artık üniversite mezunu olmanın -özellikle de Türkiye’de- çok büyük anlam ifade etmediği bir dönemdeyiz. Bunun ana sebebi ise, tahmin edildiği gibi üniversite sayısının fazlalığı. Başlıktaki örnekten yola çıkarak ilerleyelim: Psikoloji mezunu olarak iş görüşmesine gittiğinizde sizin know-how’ınıza (katma değerli teknik bilgi) büyük bir kıymet verilmiyor. Çünkü sizden çok sayıda alternatif mevcut. Bu durumda bir şekilde yeni fark yaratma alanları geliştirmeniz gerekiyor. Kişisel düşüncem ise, hobilerin bu konuda en iyi örneklerden biri olduğu yönünde. Bunun sebebi ise; hobilerin, keyifle yapılan ve motivasyon sağlayan bir unsur olması. Böylece işinize entegre ettiğinizde işinizi çok daha keyifli bir şekilde yapabilir ve bu alanda önemli isimlerden biri haline gelebilirsiniz.

Başlıkta belirttiğim “puzzle terapisi” ise bu konuda verdiğim örneklerden biri. Açıkçası şu anda kullanılıp kullanılmadığı hakkında fikrim yok fakat özellikle de çocuklar ve oyunseverler için başarılı sonuçlar verebilir. Çünkü puzzle tekniği sayesinde karşı tarafın terapi sürecine “sıkıcı” bakmasının önüne geçerek istediğiniz verileri de elde edebilirsiniz. Burada en dikkat edilmesi gereken nokta ise görselleştirme ve haritalandırma. Eğer testin içeriğini bu iki tekniği kullanarak puzzle’a yerleştirirseniz başarılı sonuçlar almanız mümkün. (NOT: Bu iki tekniğin üst başlığına ise oyunlaştırma/gamification adı verilmekte.) Ayrıca sistem tasarımı da en az yukarıdaki iki alt başlık kadar önemli. Çünkü terapi uygularken esasında bilimsel bir çalışma yapıyorsunuz, bu nedenle girdi ve çıktıları (input-output) önceden kestirip hesaplayarak puzzle’ı bu şekilde dizayn etmelisiniz. Öte yandan, dijital ve analog puzzle için ayrı ayrı mekanizmalar geliştirmek de farklı bir boyut. Sonuçta artık dijital bir dünyadayız, bir de “oyun” gibi dijital dünyanın kalbindeki alanı kullanıyorsanız mutlaka “dijital dünyada terapi” üzerine de durmalısınız.

Peki bu örnekte puzzle, terapi sürecinden önce bir hobi olmak zorunda mı? Aslında değil fakat puzzle sizin için bir tutku değilse işinize kolayca entegre etmeniz zor olabilir. Ayrıca bu süreçte pek çok deneme-yanılma yaşayacaksınız, bu durumlarda motivasyonunuzu koruyabilmeniz adına puzzle’a karşı içsel motivasyonunuz olmalı. Son olarak; bu örneği Psikoloji-Puzzle ikilisiyle bağlamış olsak da hemen her bölüm ve hobi için uygulanabilirliği mevcut. (Hali hazırdaki yaygınlık durumuna bağlı olarak) Başlangıçta insanlar yadırgayabilir fakat yeni işler hep böyledir. Başlangıçta anlaşılmaz ve taşlanır, sonrasında yaygınlaştıkça kitlesini elde eder.

%d blogcu bunu beğendi: