Genel

Hayatınızdaki Problemleri Sistemleştirerek Çözün: 7/3/10 Kuralı

Hayata dair bazı mottolar belirlerken ya da çeşitli teknikleri araştırdığımda dikkat ettiğim şeylerden biri, mümkün olduğunca farklı alanlardan teknikler öğrenmek. Çünkü o teknikleri kendi hayatıma entegre ederken, aynı zamanda uygulandığı alanın felsefesini de donanım olarak kapıyorum. Bunun yerine sadece kişisel gelişim tekniklerine odaklanmak ise vizyonu daraltıp daha mikro düzeyde kalmanıza neden olmakta. Başlıkta belirttiğiö 7/3/10 kuralı da bununla ilgili. Aslında bu kuralın orijinali, sıhhiye alanında kullanılan 10/1/2 kuralı. Felsefe ve sistemi itibariyle dinamiklerini beğendiğim için kendi hayatımdaki problemlerde de çözüm olabileceğini düşündüm ve 7/3/10 formatına çevirdim.

Öncelikle 10/1/2 kuralının dinamiklerinden başlayalım. Bir yaralanma esnasında kişi yaralanmışsa, sıhhiyeciler ya da ilk yardımdan anlayan çevredeki insanlar ona 10 dakika içinde müdahale etmelidir. Sonrasındaki 1 saat içinde ise yaralanan kişi, konuyla ilgili uzman kişiye ulaşmalı ve kendisine tedavi uygulanmaya başlanmalıdır. 2 saat içerisinde ise (halen iyileşme olmadıysa) bölgedeki hastaneye yetiştirilmeli ve ameliyat (ya da hastanede uygulanacak olan tedavi) yapılmalıdır. Bu kuraldaki her limitli sürenin kendi içinde farklı anlamı var. Örneğin, 10 dakika içinde ilk müdahale yapılmazsa hasta kan kaybından ölebilir. Aynı şekilde 1 ve 2 saatte uzmana ve hastaneye götürülmezse ölüm ya da kalıcı sağlık problemleriyle karşılaşabilir. İşte kendi hayatımda uyarladığım 7/3/10 kuralı da bununla ilgili. Tabi hayatınızdaki problemler bu kadar ölümcül sonuçlar doğurmayabilir fakat bu problemler (dolaylı olarak da olsa) bizlerde ciddi izler bırakmakta.

7/3/10 kuralındaki parçalar ise şu şekilde; ilk olarak, 7 günde bir, uzun yürüyüşler yaparak hayatınızdaki problemleri düşünün. Canınızı sıkan neler var? Nelerde kararsızlık yaşayıp bundan dolayı üzüntü duyuyorsunuz? Yaptığınız yürüyüş sırasında bunları düşünüp hayatınızın muhasebesini yaptığınız deftere not alın. İkinci madde olan 3 ise burada başlıyor. 3 gün boyunca onları çözmeye çalışın. Yeni kararlar mı alacaksınız, bu üç gün boyunca enine boyuna düşünün. (Hatta bununla ilgili ”sleep on sth” kuralını da okuyabilirsiniz.) Ya da yeni alışkanlıklar mı edineceksiniz, aynı şekilde bunların size uygun olup olmadığını da 3 günlük istişare süresinde belirleyin. Sonraki 10 gün ise uygulama süreci. Problem yaşadığınız ilişkinizle ilgili kararlar almak, yeni hobilere başlamak, eski alışkanlıkları bitirmek, iletişim sorunu yaşadığınız insanlarla oturup bunları konuşmak ve daha niceleri…Tüm bunlar için kendinize 10 gün verin, sonraki süreçte yine eski alışkanlıklarınıza dönebilirsiniz fakat en azından 10 günlüğüne başka bir boyutu da denemiş olursunuz. Normalde başka alışkanlıklara geçmek için 21 gün gerektiği söyleniyor fakat o biraz gözünüze yüksek gelebilir, en azından 10 gün deneyip yeni kararlarınızın hayatınızı nasıl etkilediğini görebilirsiniz. Eğer gerçekten sizi olumlu etkiliyorsa o motivasyonla zaten devamını da getirme olasılığınız bir hayli yüksek.

%d blogcu bunu beğendi: