Genel

İkili İlişkilerde Püf Nokta: Mükemmel İnsan Olmamalısınız

Çeveremdeki arkadaşlarımla konuştuğumda -cinsiyet fark etmeksizin- en çok yakınılan konulardan biri, hak ettikleri değeri karşı taraftan görememeleri. Hemen hepsinde “neden doğru kişiyi bulamıyorum, neden hep yanlış insana güveniyorum?” soruları sıklıkla dile getiriliyor. Aslında bu soru bizi farkında olmadan psikoloji biliminin temellerine götürmekte. Bilerek ya da bilmeyerek aldığımız her kararın arkasında olan psikoloji kavramı, ikili ilişkilerdeki etki-tepki sürecini de neredeyse tamamen yönetmekte. Bu süreci tamamen göz ardı etmek de haliyle pek mümkün değil. Açıkçası buna pek gerek de yok, keza sürecin detaylarına hakim olduğunuzda strateji belirleyerek yaşadığınız dezavantajları kendiniz için bir avantaj haline getirebilirsiniz.

Bu sürecin ilk kontrol aşaması ise, başlıkta belirtilen mükemmel insan olmamak konusu. Burada mükemmelden kastımız ise “efendi/hanımefendi, dürüst, ulaşılabilir, yardımsever” gibi kavramların karması. Eğer siz bu kavramların tamamını karşı tarafa direkt sunarsanız onun size karşı olan tutkusu ve hayranlığı zaman içerisinde azalır. Çünkü bir şeyi elde ettiğimizde onun bizim için anlamını zaman içerisinde kaybederiz. Aslında iktisat bilimi bunu “azalan marjinal fayda ilkesi”yle -söylediklerimize benzer şekilde- açıklıyor. Eğer çok susadıysanız ilk 1-2 bardak su size çok iyi gelir fakat sonrasında önemini yitirir. Çünkü iki bardaktan sonra o sizin için sadece bir sudur: Ucuz, kolayca erişilebilir ve pek olayı yok. İşte ikili ilişkiler de böyle fazla “mükemmel” olduğunuzda insanlar sizi “elde var” olarak görmeye başlar. Çünkü size ulaşmaları için bir şey yapmaları gerekmez, sizin gizemli/keşfedilesi yanlarınız yoktur ve dolayısıyla o kadar da albenili gelmezsiniz. Bunun çözümü ise basit: Bir adım atana sadece yarım adım atmak ya da ilk adımı siz atacaksanız bile yarım adım atıp geri çekilmek. Tabi bunu iyi bir dengeyle yapmak gerekiyor. Eğer kendinizi fazla kaptırırsanız “gereksiz kasıntı tip” olarak görülebilirsiniz. Yapacağınız şey, ağırbaşlılığı merkeze almak. Normal arkadaşlık ilişkilerinde yine troll yapınızı sürdürebilirsiniz fakat ikili ilişkilerde bu o kadar çekici olmuyor açıkçası. (en azından sürdürülebilir olarak)

Burada akla şu soru gelebilir; “e o zaman kendimiz olmaktan çıkıyor muyuz?” Aslında haklılık payı olan bir soru fakat şöyle bir fark var: Siz bambaşka birine dönüşmüyorsunuz, sadece belli özelliklerinizi törpülemeniz gerekiyor. Mesela ben normalde insanlarla hobileri ya da uzmanlıklarıyla ilgili konuşurken sorular sorup o konuyu genişletmeye bayılırım ama flört etmek istediğim birine bunu yapmam çünkü o zaman “muhabbeti keyifli iyi bir arkadaş” olarak kalırım. (Elbette istisnaları olabilir fakat bu gibi tespitlerde genellemeler üzerinden ilerlemek zorundayız.) Bunun yerine topu ona bırakırım ve benim dünyamı (NBA sevgim, kampçılıkla ilgim, gurmeliğe ve kültür-sanata bağlılığım gibi) keşfetmesi için olanak tanırım. Bunu yaparken dikkat ettiğim şey ise, kasıntılık ya da bencillik gibi uç noktalara ulaşmamak. Karşımdaki insana duyduğum bir saygı elbette var ama -ilk aşamada- hepsi bu kadar. Onu hayatın merkezine alma hissi, karşıdaki insanın da kasılmasına neden olur ve bu baskı altında benden uzaklaşır. Ya da zaman içerisinde benimle kurduğu iletişim monoton hale gelmeye başlar ve bu ilişkiyi bitirip ulaşılmaz gözüken diğer kişilere ulaşmaya çalışabilir çünkü (yine iktisat biliminin dediği gibi) insan, sınırsız ihtiyaçlarını kıt kaynaklarla gidermeye çalışan bir varlıktır. Bu nedenle size “pas vermeyen” ya da sizinle ilişkisini bitirmek isteyen biri ille de art niyetli veya ayran gönüllü olmak zorunda değil. Bazen sadece psikoloji biliminin kılavuzluğunda ilerler, hepsi bu. Sizin yapabileceğiniz ise, tutumunuz ve karşınızdaki insana yaklaşımınızla o psikoloji sürecini kontrol etmek.

%d blogcu bunu beğendi: