Genel

Geçen Hafta Duyurulan Yerli Otomobil ve Elon Musk’ın Türkiye Ziyareti

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta, yıllardır merakla beklenen yerli otomobil projesi -sadece tasarımı itibariyle de olsa- görücüye çıktı. Doğuş Grubu’nun öncülüğünde yürütülen ve TOGG adı verilen bu otomobil tamamen elektrikli olarak geliştirilmiş ve 2022 yılında seri üretime başlaması planlanıyor. Açıkçası daha önceki yerli otomobil gelişmeleri o kadar da ilgimi çekmemişti fakat bu kez biraz daha farklı çünkü son 14-15 aydır yaşanan gelişmeleri göz önünde bulundurup noktaları birleştirince ortaya bir portre sunuluyor.

Bu gelişmelerin ilki, Kasım 2018’de Elon Musk’ın Türkiye’ye gelişiyle başladı. O dönemde Anıtkabir ziyareti ve Twitter’daki Atatürk paylaşımıyla RT rekoru kırarken pek çok kişi bunun basit bir RT kasma çalışması olduğunu düşünüyordu. Oysa ki Elon -kişisel düşünceme göre- daha o günlerde bu yerli otomobil projemizin bir parçası olmaya başladı. O paylaşımları ise Türk halkına genel olarak yapılan bir “lobi” çalışmasıydı. Bir nevi Elon’un Türkiye’de tanınması ve Türk halkının gözünde sempatikleştirilmesi içindi diyebiliriz. O dönemde bu görüşmeyi yeni kurulan Türkiye Uzay Ajansı ile ilişkilendirenler vardı, aslında bunun da haklılık payı olabilir fakat böyle bir girişim için bizim hali hazırda sunabileceğimiz bir know-how gücü yoktu. Otomobil tarafında ise çok daha önemli bir güç olduğumuzu söyleyebiliriz.

Sürece geri dönecek olursak, bir süre sonra ise yerli otomobille ilgili söylentiler yayılmaya başlandı. Nitekim bir yılı aşan suskunluğun ardından 2019’un son günlerinde daha net bilgiler geldi. Böylece ortadaki işbirliğinin de -potansiyel- boyutları ortaya çıktı. Paylaşılan gelişmeler ve yaptığım araştırmalardan yola çıkarak Elon’la 3 temel konuda işbirliği yapıldığını düşünüyorum: Motor, batarya ve araç içi tasarım/kullanıcı deneyimi. Motor ve batarya konusunda know-how ihtiyacımız zaten çok normal, hele ki 15 yıldır elektrikli otomobil konusunda çığır açan Tesla gibi bir örnek varken. Öte yandan araç içi tasarım/kullanıcı deneyimi desteği ise beni biraz endişelendiriyor açıkçası. Çünkü teknik kısmın dışında bir de tasarım açısından Tesla’ya öykünürsek bu durumda global bir otomobil makası çıkarmamız çok zor. Bu durum Tesla için pek endişe yaratmaz, çünkü Elon zaten Çinli ortak batarya üreticisi ve motor tedariği sayesinde iyi bir finansman kaynağı yakalamış olacak. Günün sonunda ise biz orijinal bir özellik sunamadığımız için bu treni de kaçırmış olacağız.

Peki hiç umut yok mu? Aslında var. Örneğin, motor ve bataryayı -başlangıç aşamasında- işbirliğiyle tedarik etmek problem olmayabilir fakat özellikle tasarım ve sürüş deneyimi gibi konularda fark yaratmalıyız. Ayrıca otomobil sektöründe her marka net bir konuda uzmanlaşmaya çalışır. (Bkz. Volvo ve kasa, Toyota ve sağlamlık vs.) Eğer TOGG, marka gücü itibariyle global piyasada söz sahibi olmak istiyorsa bu spesifik uzmanlık alanını ve kendi stilini geliştirip onları odak noktası haline getirerek buna yoğunlaşmak zorunda.

%d blogcu bunu beğendi: