Genel

Alınan Kararlardan Dolayı Pişman Olmamanızı Sağlayan Teknik: Üstüne Uyumak (Sleep on Something)

“Keşke şunu yapmasaydım” ya da “en azından şu şekilde hareket etmeseydim” dediğiniz durumları bir düşünün. Bu durumların muhtemelen şöyle bir ortak özelliği var; hepsi, anlık kararlarınızın bir sonucu. Ya da birkaç saat düşünüp, sizin içinizi çok iyi bilmeyen kişilerle konuşup kararlarınızı o şekilde almış da olabilirsiniz. Böyle bir sürecin sonunda alınan kararlar çoğu zaman hataya ve pişmanlığa sürükler çünkü olayları 3 boyutlu olarak düşünememiş olursunuz. Bu belirttiğim üç boyut ise şu şekilde;

a) Aldığınız kararın artıları ve eksileri

b) Sizin, bu karardan beklentiniz

c) Kararın, sizin beklentinizle olan entegrasyonu

Başlıkta belirttiğimiz “üstüne uyuma (sleep on something)” tekniği de aslında tam olarak bununla ilgili. Somutlaştırmak için bir örnek üzerinden gidelim: Nispeten kötü imkanlara sahip bir firmada çalışıyorsunuz ve o esnada daha iyi imkanlara sahip iş buldunuz. Direkt gemileri yakıp gün içerisinde o işi bırakırsanız bir süre sonra içinizi huzursuz eden detaylarla karşılaşabilirsiniz. (Eski firmanız az maaş verse de kendinizi geliştirmenizi sağlarken yeni firmanızda ise çok daha stabil bir işinizin olması gibi) Bu nedenle önemli sayılabilecek kararlarda önce bir gece uyuyup, iyice muhakeme edip sonra adım atın. Çünkü uyuyup uyandığınızda zihninizin farklı açıdan da görebildiğini hissedeceksiniz. “Üstüne uyumak” tabiri de özünde “vereceğin kararı o gün değil, uyuyup uyandıktan sonra ver” mesajı taşıyor.

Peki bu şekilde karar aldığınızda hata yapma ihtimaliniz yok mu? Elbette var. Farkı ise; üstüne uyuduğunuzda o kararla ilgili detayları 3 boyutlu şekilde görmüş oluyorsunuz. Dolayısıyla yaşanan problemler sizden kaynaklı olmuyor. Bazen hayat size olumsuzluklar yaşatmak istiyor ve yaşatıyor, hepsi bu. Yeni gelen iş teklifi sadece maddi açıdan değil, kişisel kariyeriniz açısından da önemli basamak olacak mesela. Ayrıca piyasada araştırdınız, uzmanlaşma sürecinizde sizi destekleyebilecek vizyona ve potansiyele sahip. Üstüne uyuduğunuzda halen sizin için -hissiyat anlamında da- çekici geliyorsa bu durumda ona yönelmek zorundasınız artık. Gerisi ise sizden bağımsız olarak gelişecek bir durum. O kısma da “hayat” deniyor zaten..

%d blogcu bunu beğendi: