2010’lu yılların başında tüm dünya bambaşka bir boyuta evrilmişti ve böyle bir ortamda teknoloji dünyası da yeni mecralar için uygun zemin oluşturmuştu. Blackberry Messenger ise bu konuda hayatımıza giren ilk örnekti. Nitekim o dönemde lise öğrencisi olarak ilk akıllı telefonumu aldığımda bu uygulama benim de favorimdi. Twitter’da herkesin birbiriyle buradan iletişim kurmak için BBM Kodu paylaştığı bir dönemden sonra BBM Messenger yakaladığı bütün ivmeyi kaybetti ve sürdürülebilir bir marka olamayıp ara geçiş döneminin parçası olarak kaldı. Aslında sadece uygulamanın kendisi değil, Blackberry bir bütün olarak ara geçiş döneminin parçası olabildi fakat BBM Messenger kendisini telefondan soyutlayıp ayrı bir marka olarak günümüzde Whatsapp’ın konumunda olabilirdi, bu nedenle yazımızda özellikle bu fırsatı nasıl kaçırdığını ele alacağız.

İlk olarak iki uygulamanın benzerliklerden yola çıkalım. İkisi de temel mesajlaşma ihtiyacını pratik ve basit bir arayüzle karşılıyor. İkisi de ücretsiz ve geniş kitlelere ulaşmayı başarabilmiş durumda. Blackberry Messenger’ın yapamadığı şey ise, telefonun piyasadaki payının azalacağını öngörüp kendisini her telefon için kullanışlı bir uygulama haline getiremedi. Bildiğim kadarıyla sonraki süreçte her akıllı telefonda kullanılmaya başlandı fakat artık Whatsapp pazar payını çoktan eline geçirmişti. Marka Yönetimi gibi alanlarda çalışmak isteyenler için buradaki en büyük ders ise şu; eğer elinizde birden fazla ürün varsa ve onlar birbirine entegre olmuşsa, kriz anlarında entegre sistemin bazı parçalarını gözden çıkarıp kalanları kurtarmalısınız. BBM’in yaşadığı problem tam olarak buydu. Firma, tıpkı Apple gibi kendi dünyasını yaratma isteği uğruna BBM’i kendi alt markası olarak tutundurdu fakat bu durum markanın elindeki değerli hazinesinin de potansiyelini kaybetmesine neden oldu. Bunu aslında çok geniş başka bir yazıyla değerlendirmek gerekiyor fakat kısaca şöyle bir dipnot ekleyelim; eğer Blackberry kendisini telefon markası olmaktan çıkarıp yazılım üreticisi boyutuna çevirebilseydi BBM başta olmak üzere pek çok markasını globale yayıp yeni markalar da geliştirebilirdi. Özellikle de kod ile birbirini ekleme olayı gerçekten günümüz dünyası için çok başarılı bir güvenlik çalışması, keza numarayla iletişim kurulabilen Whatsapp kullanıcıları şu anda pek çok güvenlik zaafı yaşamakta.

Yukarıdaki başlıkları şu şekilde toparlayabiliriz; eğer elinizde iyi bir marka varsa, her zaman onu en iyi şekilde kullanabilmeye bakmalısınız. Eğer siz onu kendi hedeflerinize hapsederseniz verimlilik alamazsınız. Aykut Kocaman’ın sistemine uyum sağlayamadığı için gönderilen Alex De Souza gibi düşünebilirsiniz bunu. Blackberry’nin markasına verdiği zarar da tam olarak burada başladı. İşte bu da yöneticilerin kriz yönetimiyle ilgili aslında. Blackberry, telefon konusunda Apple ve Samsung’un çok gerisinde kalmaya başlayınca ne yapacağını bilemedi ve BBM gibi pek çok markasının da tanınırlıklarının kaybolmasına neden oldu. Oysa ki kendisini güncelleyip insanlara başka bir role büründüğünü söyleseydi elindeki markaları da (exit edip başka markalara satarak ya da kendi alt bünyesinde) yeni dünya düzeninde ayakta tutabilirdi.

     NOT: Normalde -bir önceki gönderide söylediğim gibi- Mayıs 2020’ye kadar yazı yayınlamayı planlamıyordum fakat Usta Birliği’ne geçince yazı yayınlamanın beni motive edeceğini gördüm, askerlik günlerinden tüm okuyuculara sevgiler..

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: