15 Ekim’de Çin’in Şian (Xi’an) şehrinden yola çıkan 820 metre uzunluğundaki yük treni 5 Kasım’da ise Kars’tan Türkiye’ye giriş yaptı. Sefer sonunda yaklaşık 11 bin 483 kilometre yol alacak olan tren, Marmaray’ı kullanıp İstanbul Boğazı’nı geçerek Avrupa’ya ulaşan ilk yük treni oldu. Çin’in yıllardır ekonomide kilit çalışma olarak gördüğü ve OBOR (One Belt One Road – Bir Kuşak Bir Yol) adını verdiği bu çalışma, aslında uluslararası ticaretteki dinamiklerin de değişmeye başlayacağının sinyallerini vermekte. Bunu söylememizdeki en ciddi neden ise; Çin’in 2013’te tanıttığı projenin ilk 6 yılında vaat edilen hemen her şeyin gerçekleşmiş olması. Açıkçası bu da önümüzdeki yıllara dair hedeflerinin gerçekleşme ihtimalini yükseltiyor ve bu hedeflerin sonunda da mevcut uluslararası ticaret akışının çok daha farklı bir boyuta evrilmesi var.

İlk olarak Türkiye’nin bu projedeki yerine değinecek olursak, Çin bu ticaret güzergahında iki ülkeye özellikle önem veriyor: Türkiye ve İran. Bunun sebebi ise, Avrupa ile sağlam bir bağlantı kurabilmek için bu ülkenin geçiş yolları Çin’e büyük avantaj sağlıyor. Eğer bu iki ülkeyle iyi işbirliği sağlarsa Avrupa’daki geçiş yollarına karşı coğrafi bir avantaj elde etmiş olur. Bu nedenle Çin, Türkiye ve İran’daki pek çok ulaşım projesine sponsor olmaya başladı. Nitekim Kars-Bakü-Tiflis Demiryolu, Avrasya Tüneli, Marmaray ve 3. Köprü gibi projeler de aslında bu sponsorlukların bir ürünü. Çin’in yük gemisinin Türkiye’ye Kars’tan giriş yapıp Avrupa’ya geçiş için Marmaray’ı kullanması da aslında bu planı doğrulamakta. Tabi ki bu yatırımlar sadece Türkiye ve İran’dan ibaret değil, Örneğin, yukarıdaki haritada Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’nun da çok kıymetli bir dağıtım kanalı olduğunu görebilirsiniz. 2013 yılında ilk adımları atılan bu projenin meyveleri toplanmaya başlansa da kat edilecek daha çok mesafenin olduğunu söylemek mümkün. Zaten Çin bu projeyi tasarlarken 2030’a kadar süreceğini ve toplamda 50 milyar dolarlık maliyeti göz almıştı. Bunun karşılığında Çin’in elde edeceği maddi gelir ve itibar ise 50 milyar doların çok ötesinde. Her şeyden önce, Amerika’nın ekonomideki üstünlüğüne karşılık ciddi bir yanıt verilmiş olacak. Ayrıca Çin’in şu anda ekonomide yaşadığı en büyük problemlerden birisi yaptırımlar. Bu ticaret ağını kurduğunda artık yaptırımlar Çin için o kadar büyük bir önem arz etmeyecek, keza o güzergahtaki araçların çoğunda katkısı olduğu için onları kullanmaya devam edebilecek. Peki Çin’e nazaran Amerika’ya daha yakın olan Avrupa ülkeleri neden bu projenin içerisinde yer alıyor? Çünkü bu ticaret ağı onlar için de çok daha pratik ve ucuz bir sistem geliştiriyor.

Yazılarımızda hep kariyer planlama temasına da yer verdiğimiz için yazıyı okuyan İİBF öğrencileri şunu sorabilir: “Proje iyi hoş ama ben bu projeyi kendime nasıl kariyer aracı haline getirebilirim?” Buradaki opsiyonlardan birisi şu: Dünyadaki bütün OBOR çalışmalarını anlatan bir inisiyatif kurabilirsiniz. Özellikle de Sri Lanka-Afrika ve Kenya-Uzak Doğu hattında önemli gelişmeler yaşanıyor, bunları Türkçe içerik olarak anlatıp “OBOR Uzmanı” olarak yeni bir iş kolunun temsilcisi olmanız mümkün. Bu konuda Türkçe içerik zaten yok denecek kadar az, İngilizce içeriklere ise özellikle Linkedln’deki OBOR gruplarından ulaşabilirsiniz. Bu gruplarda Çin ve Singapur başta olmak üzere dünyanın her yerinden ticaret insanları katılıyor, bu nedenle paylaşımlarda da İngilizce olmasına dikkat edilmekte. Bu içerikleri çevirip yorumlayarak düzenli şekilde paylaştığınızda Türk iş dünyası çevresinde kendinize kitle edinebilirsiniz, çünkü aslında Çin’le iş yapmak isteyen pek çok kişi bu konuların detaylarını merak ediyor. Kitle biraz daha büyüdüğünde Çin’in lokalleştirme çalışmalarında dahi yer alma ihtimaliniz bulunuyor.No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: