1. Karşınızdaki Kişiyi Doğru Gözlemlemek: Yeni arkadaşlıklar kurarken kendinize has belli konuşma teknikleriniz olabilir fakat bunu herkese karşı aynı şekilde uygulamak her zaman başarılı sonuçlar getirmeyebilir. Özellikle de sosyal medyada ya da farklı arkadaş gruplarına girdikçe birbirinden çok daha farklı mizaçtaki insanla tanışabilirsiniz. Bunların kimisi %100 goygoy muhabbetini severken kimisi de nispeten daha ciddi konularda konuşmayı sever. Bu nedenle karşınızdaki insanla ilgili kafanızda net profil oluşturmadan önce muğlak sorularla tanımaya çalışın. Bu sayede arkadaşlığınızdaki genel konuşma çerçevesini de en iyi şekilde belirlemiş olursunuz. Aksi takdirde (aslında çok kafa dengi olsanız bile) birbirinizle olan iletişiminizden aldığınız keyif ciddi şekilde azalacaktır.
  2. Soru-Cevap Köşeleri Oluşturmak: Yeni insanlarla tanıştığımda en keyif aldığım şeylerden biri, (birinci maddeyi uygulayıp net profil oluşturduktan sonra) soru-cevap köşeleri oluşturmak. Aldığım geri dönüşlere bakarsak bunun karşı tarafta da karşılık bulduğunu söyleyebilirim. Örneğin, goygoy muhabbetini seven biriyse “patlıcan yemekte değil turşuda iyidir” ya da “çıtır simit varken pastane simidini sevmek iş değil” gibi yargılarla konu açabiliyorum ve sonrasında pek çok anlamsız konu da beraberinde geliyor fakat mesela bunu doktora yapan ve hayatı makaleler üzerine kurulu birine yapamam. Belki çok sonraki aşamada birbirimize alıştığımızda olabilir fakat ilk aşamada bunu yapmak onun gözündeki prestijimi düşürür. “Ben goygoy muhabbetini de severim ya” diyebilir fakat bu düşüncesi konuşma akışı içerisinde karşılık bulmaz çünkü önceliği bu değildir. O nedenle ilk madde bu noktada daha da anlam kazanıyor.
  3. Klişelerden Kaçınmak (ya da klişeleri goygoy muhabbetiyle bezemek): Bu da aslında ikinci maddenin kesişim kümesinde yer alan bir konu. Tanışma evresinde sorular sorarken klişelerden mümkün olduğunca uzak kalmaya çalışmanız, belli bir samimiyet ve aidiyet oluşturmanız açısından önemli. (Bkz. kaç kardeşsin, nerelisin, kaç yaşındasın vb.) Çünkü bunlar ilk anda konuşmanın akışını kırabiliyor. Elbette bir şekilde bunların muhabbeti yapılır fakat ilk anlarda sorduğunuzda devamını getirmek zorlaşmakta. Parantez içinde belirtilen kısım ise şöyle; örneğin nerelisin sorusunu yine de soruyorsanız karşı taraf şehir söylediğinde oranın birkaç ilçesini sayabilirsiniz. Mesela Ordulu olduğunu söylüyorsa Fatsa, Perşembe ve Ünye gibi tahminleri yapıp oradan muhabbet kanalı oluşturabilirsiniz. Tabi bunun için ufak çaplı Google araştırmaları gerekebiliyor.
  4. İletişimi Tek Tarafa İndirgememek: Soru-Cevap yaparken dikkat etmeniz gereken nokta, sadece sizin soru sorup karşı tarafın yanıtladığı bir röportaj havasına bürünmemesi. Bu noktada bazı sorularda karşı tarafın yanıtını destekler ya da karşı çıkar nitelikte kendi düşüncelerinizi de söylemelisiniz. Tabi yine bir başka denge konusu var, kendi düşüncelerinizi söylerken bunu dikte etmemeniz gerekiyor. Karşı tarafın da sizinle ilgili fikir sahibi olması için söylediniz, hepsi bu. Dengeyi bu şekilde koruduğunuzda çok kaliteli bir diyalog kurabilirsiniz.
  5. Konuşma Samimiyetini Belli Bir Sıralamaya Göre İlerletmek: Özellikle sosyal medyada kurulan arkadaşlıklarda yaşanan problemlerden biri, samimiyet ölçüsünü bazen kolayca kaçırabilmek. Özellikle de birkaç gün konuştuktan sonra karşı taraftan beklenti gereksizce yükselebiliyor. Bu da samimiyet beklentilerinin çarpışmasına ve iletişim bozukluklarına neden oluyor. Eğer siz de bunu yaşıyorsanız o gibi durumlarda şunu aklınıza getirebilirsiniz; birbirinizle ilgili pek çok bilgi öğrenseniz de sonuçta gerçek hayatta birbirinizi hiç görmediniz ve birbirinizle ilgili gerçek hayata dair bazı şeylere hakim değilsiniz. Bu nedenle sınırsız bir samimiyet beklemek karşı tarafa da haksızlık olabilir. Bunu göz önünde bulundurduğunuzda beklenti yönetiminizi de çok daha iyi bir hale getirmeniz mümkün.
  6. Hayatınızdaki Kötü Olaylara Çok Fazla Yer Vermemek: Sosyal medyada daha önemli olmakla birlikte hem sanal hem de gerçek dünyada önemli olan bir başka konu. Eğer birisiyle yeni tanıştıysanız ona peş peşe hayatınızın dramlarını anlatmayın. “Beni daha yakından tanımak istiyorsa bu detayları bilmeli” diyebilirsiniz, en azından ben böyle düşünerek anlatmıştım fakat o boyut atlatılsa da başka problemler yaşanabiliyor. Örneğin, kötü şeyleri peş peşe anlattığınızda karşı tarafın otomatik olarak modu düşüyor ve sohbeti tekrardan toparlamak yine size kalıyor. Ayrıca zaten günümüzde herkes bir şeylerden dolayı dertli ve herkes çeşitli problemler yaşıyor, bu nedenle bir de sizin dertleriniz üzerine kafa yormak istemeyeceklerdir. Zamanı geldiğinde aşama aşama anlatmak, karşı tarafın da o olayı daha iyi kanıksamasını sağlayacaktır. Böylece sizin için iyi bir dinleyici de olup o enerjisini size aktarabilir.
  7. Bu İletişimin Tüketilebilir Olduğunu Kabul Etmek: Yine hem sosyal medya hem de gerçek hayatta geçerli olan bir durum. Siz bir insanla tanıştığınızda muhtemelen aynı anda çeşitli şekillerde onlarca insan da o arkadaşınızla tanışmış oluyor. Bu nedenle sadece sizinle konuşuyormuş moduna girmemek gerekiyor, bu özellikle de ikili ilişkilerde yaşanan problemlerden biri. Eğer aranızda duygusal bir yakınlık oluşacaksa bu zamanla oluşur zaten, daha yeni tanışmışken bu süreci yönetmeye çalışmak iki taraf için de yorucu. Bunun yerine kurduğunuz diyalogtan keyif almaya çalışın, sonrasında (nasıl bir iletişiminiz olduğundan bağımsız olarak) kaliteli bir tanışıklık geliştirdiğinizi göreceksiniz. Aksi takdirde karşı taraf sizden çabuk bir şekilde vazgeçecek ve hayatından çıkarmak isteyebilir, çünkü günümüz arkadaşlıkları -tabi ki kalıcı boyuta ulaşmayanlar- tüketilebilir olma özelliğine sahip.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: