Greta Thunberg, özellikle dün Birleşmiş Milletler’in İklim Toplantısı’nda yapmış olduğu konuşmayla tüm dünyanın tanıdığı biri haline geldi fakat aslında uzun süredir (tabi bu kadar olmasa da) ciddi bir kitlenin takip ettiği bir genç liderdi. Onu dün bu kadar ikonik hale getiren ise toplantıyı takip eden tüm devlet büyüklerine eleştirilerini yöneltip gençlerin ekolojiyle ilgili isyanını haykırmasıydı. (İlgili videoyu https://www.instagram.com/p/B2w-0NsCkXp/ adresinden inceleyebilirsiniz.)

Bu aşamadan sonra sadece Türkiye değil, dünyanın her yerinde genel halkın sorguladığı şöyle bir soru gündeme geldi: Greta Thunberg bu ifadeleri gerçekten kendi özgür hür iradesiyle mi kullandı? Yoksa aslında ‘büyük güçler’ tarafından kendisine verilen metni mi okudu? Kendisini yaklaşık 1 yıldır takip eden ve (hem kendisi hem de Friday For Future projesi) hakkında çok sayıda yazı okumuş biri olarak söyleyebilirim ki; ikinci seçenek gereksiz bir komplodan ibaret. Çünkü kapital güç, genel kitleye bir şeyleri dikte etmeyi yaklaşık 30 yıl önce bıraktı. Artık bu konularda süreç daha farklı işliyor ve kapital güç, gençlerin gittiği noktaya göre çalışmalar yapıyor. Greta da bu konudaki örneklerden birisi. Yani aslında Greta’yı onlar planlamadı ve bu hareket onların eseri değil fakat öte yandan kendisine bir engel de oluşturmuyorlar. Hatta BM’de konuşma yapabilmesi de ona sundukları bir imkan sayılabilir. Peki bunu söylerken neden yukarıdaki düşünceye “gereksiz komplo” dedim? Çünkü Greta Thunberg, söylediklerini bir güce değil tamamen kendi kişisel vizyonuna ve toplumsal endişelerine dayandırıyor. Aradaki fark; kapital güç yaklaşık 30 yıl önce bu gibi aktivistleri toplumdan yok ederken şu anda el üstünde tutuyor.

Peki kapital güç neden bunu yapıyor? Çünkü artık teknolojinin bu kadar yaygın olduğu bir dönemde insanları dikteyle kontrol edemezsiniz. Yeni bir anlayış gerekiyordu ve kapital güç, strateji değiştirerek bu yeni anlayışın da öncülüğünü üstlendi. Büyük petrol şirketlerinin elektrikli araba yarışlarına sponsor olmasını bu konudaki önemli örneklerden biri olarak sayabiliriz. Aynı şekilde, sokak hayatını ve gençliği anlatan rap müzisyenlerinin giyim konusunda kapitalin sportif firmalarını tercih etmesi de bu strateji değişiminin bir yansıması. Eğer dönüşümün kaçınılmaz olduğunu görüyorsanız, bunu engellemeye çalışmak yerine o dönüşümün lideri olmaya çalışmalısınız; kapital gücün yaptığı da tam olarak bu.

Peki Greta Thunberg’in hikayesi nereye doğru evrilecek ve gençler üzerinde nasıl bir etki yaratacak? Bu konuda en büyük değişim şu oldu; geçmişe göre çok daha fazla lise ve üniversite öğrencisi artık birey olarak değerli olduklarının ve fikirlerini sunmaları gerektiğinin farkında. Friday for Future bu konuda önemli bir başlangıç oldu, muhtemelen dünyanın farklı problemleriyle ilgili de bu gibi çalışmaların arttığını göreceğiz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: