#FenerOl Kampanyası Blockchain Teknolojisiyle Yapılabilir Miydi?

Bilindiği gibi Fenerbahçe geçtiğimiz aylarda #FenerOl adını verdiği bir bağış kampanyası başlattı. Kulübün içinde bulunduğu finansal krizi çözmeyi amaçlayan bu çalışma, taraftar olmanın ötesinde farklı düşünmeyi seven biri olarak başka bir açıyı da merak etmemi sağladı. Bu başka açıyı ele alırken olayı mantıksal ve sistemli bir çerçeveye oturtmaya çalıştım. Fakat öte yandan duygulara dayalı bir taraftarlık boyutu da var elbette, sunacağım bakış açısının gerçekçi sonuçlar sağlaması için bu boyutu da dahil ettim. İlk olarak şu soruyla başlayalım; insanlar bu bağış kampanyasına neden katıldı? Çünkü Fenerbahçe taraftarlarıydılar ve takımlarıyla aralarında duygusal bir bağ vardı. Bu nedenle karşılık beklemeden destek olmak istediler. Bunu yaparken de fedakarlık gösterdiler ve bir şey beklemeden paralarını feda ettiler. Bu durum kısa vadede iyi bir kulüp-taraftar bağı oluşturabilir fakat uzun vadede sürdürülebilir bir çözüm olamaz. Ayrıca Türkiye gibi bir ülkede uzun vadede taraftarın bakış açısını da (oluşabilecek farklı koşullara göre) çok keskin bir boyuta getirebilir. Win-Win bu konuda “karşılıklı bir şeyler verme” mottosuyla iyi bir konseptti fakat çekiliş mantığı da sürdürülebilir değildir. O programlardaki amaç da aslında karşılık beklemeden fedakarlık yapmaktı. Toplanan miktara bakılırsa hiç fena bir çalışma değildi fakat blockchain teknolojisi kullanılarak böyle bir çalışma çok daha sistemli bir hale getirilebilir. Ayrıca taraftarlar da fedakarlık yapmanın ötesine geçip kulüpte bir paydaş olur ve bu durum taraftarı daha da motive eder. Böylece olası kriz süreçleri de çok daha esnek bir şekilde geçilir. Blockchain ile birlikte bu gelir modelinin sürdürülebilir olarak devam etmesi ve kulüp için düzenli gelir modeli oluşturması da ekstra değer taşıyor.

Bu konuda atılabilecek ilk adım, kulübün finansal altyapısı blockchain sistemiyle entegre edilir ve böylece kulübe bağış yapanlar da kulüpteki kararlarda söz sahibi olur. Çeşitli denetim, seçim vb. aşamalarda (nispeten daha az da olsa da) en azından kendisini kulübün bir parçası hisseder ve bağış yaparken bunun motivasyonu sağlanır. Yıllar içerisinde bu bağışlar bir döngü halini alıp taraftara farklı kazançlar da sunabilir. Tüm bunlar şeffaf bir platform üzerinden yapılacağı için taraftarlar bu açıdan da bir güven hisseder ve kampanyayı daha fazla benimser. Şu anda dünyada bu şekilde bir bağış kampanyası oluşturulmadığı için henüz denemek için çekimserlikler yaşanabilir fakat uzun vadede finansal işlemlerin hepsi bir şekilde blockchaine geçecek; bankacılık işlemlerinden bağışlara kadar.. Bunu şu anda yapmak, kulübün marka değeri açısından da çok farklı bir değer katacaktır. Aynı durum, sivil toplum kuruluşlarının bağış kampanyalarında da geçerli. Bu tarz çalışmalar, iyi bir pazarlama stratejisiyle birlikte global ölçekten de destek alınmasını sağlayabilir.

Sizlerin bu konuda rol alabileceği nokta ise, Türkiye’deki firmaların ya da STK’ların bu geçişini yönetebilirsiniz. İlk başta soğuk bakacaklardır fakat bunun bağışçıları çok daha motive edeceğini ve uzun vadeli işbirliklerini getireceğini tam anlamıyla öğrendiklerinde ilgi göstereceklerdir. Örneğin, #FenerOl kampanyasını vaka örneği olarak kabul edip oradan devam edersek; taraftar kulüpleri kendi içlerinde toplu bağışlar yaparak bu sistemin önemli bileşenleri olabilirler. Pek çok taraftar grubunun kendilerini tanıtmak istediğini düşünürsek bu sistemde ön plana çıkıp yönetimde söz sahibi olma imkanı da sağlayacaktır. Ayrıca blockchainde denetim ve şeffaflık da en üst düzeyde olduğu için hangi toplulukların hangi para akışını sağladığı tam olarak izlenebilecektir. Bu durum dernek ve vakıflarda da geçerli. Pek çok sivil toplum kuruluşu, bu yeni teknolojileri kullanarak çok daha geniş topluluklar tarafından önemli bir finansman kaynağı yaratabilir. Elbette bunun için sistematik düşünen ve bütün mekanizmaları rasyonel şekilde tasarlayan kişilere ihtiyaç var. Eğer sivil toplum kuruluşlarında kariyer düşünüyorsanız teknolojiyi yakından takip edip böyle bir dönüşümün başlangıcını yapabilirsiniz. “Söylemesi kolay, yapması zor” gibi gelebilir fakat inanın öyle değil. Dijitalin bu kadar hüküm sürdüğü bir dünyada artık herkes işini nasıl dijitalleştirebileceğini düşünmekte. Sizler bu konuda öncü rol üstlenebilirsiniz. Çünkü yeni çağın fark yaratanları, dijitalin gidiş yolunu doğru gözlemleyip onu iş dünyasına uygun şekilde entegre edebilenler olacak.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s