Endüstri Mühendisliği MÜHENDİSLİK İİBF

Vaka Analizi: Youtube Premium Nasıl Başarılı Olur?

Çoktandır hazırlıkları yapılan Youtube Premium (diğer adıyla Youtube Music) geçtiğimiz hafta tam olarak piyasaya çıktı ve Youtube bunun tanıtımı için önemli bir bütçeyi gözden çıkardı. Özellikle Youtube’un ana sayfasında ve videolardan önceki reklamlarda çok büyük oranda Youtube Premium’un reklamları dönüyor ve Youtube aslında bunu yaparak ekstra milyarlarca dolarlık gelirini elinin tersiyle itmekte. Youtube Premium’un esas amacı ise Spotify ve Apple Music’in elindeki dijital müzik aboneliği piyasasını kendi eline alıp hem video hem de müzik yayıncılığını tek başına kontrol etmek. Google’ın bu planında başarılı olabileceği yanlar olsa da öte yandan planlama açısından fazlasıyla soru işareti mevcut.

Bu soru işaretlerinin ilki, Youtube Premium’un ne gibi avantajlar sunacağı. Hali hazırda Spotify ya da Apple Music’ten çok büyük bir fark sunmuyor ve bu şekilde abonelik hizmetini sürdürülebilir olarak yapması pek mümkün değil. Sebebi ise, kullanıcı ve tasarım deneyimi olarak (müzik alanında) Spotify’ın üstünlüğü. “Pazar lideri olmasa da pastadan pay alması Google için yeterli olabilir” diyebilirsiniz fakat bu düşünce Google için geçerli değil. Google, yeni bir piyasaya giriyorsa oradaki hedefi pazarın en büyük hissedarı olmaktır. Youtube’u bundan 13 yıl önce 1.65 Milyar $ gibi o dönem için çılgın bir rakama satın alması da bu hırsının bir yansıması. Dolayısıyla Google’ın Youtube Premium ile hedefi de yeni girdiği pazarı şekilendirmek. Dediğimiz gibi, bunu yapması için bir tek dijital müzik yayıncılığıyla yetinmesi işini zorlayabilir fakat elbette Google’ın Youtube Premium’u başarıya ulaştırma şansı da var. Piyasa değeri olarak dünyanın en büyük şirketi olduğunu düşünürsek bu imkanlarla elbette başarılı olabilir fakat bunun için bazı değişiklikler gerekiyor. Örneğin, müzik yayıncılığının yanı sıra şekilenmeye daha müsait olan alanlara da girip Youtube Premium’u böyle bir entegrasyon aracı olarak kullanması başarı ihtimalini çok daha artırabilir. Televizyon yayıncılığı bu konudaki en önemli araçlardan birisi. İlk başta CNN, NBC, ESPN gibi ana akım kanallarla işbirliği yapıp Youtube-Televizyon işbirliğine dayalı yeni nesil televizyonları geliştirerek Youtube Premium’u bu tarafta kullanabilirler. Aynı şekilde en büyük televizyon üreticilerini de yanlarına çekip bunu çok daha geniş bir kapsama taşıma imkanları mevcut. Şu anda televizyonların ve geleneksel kanalların nereye gideceğini kimse kestiremiyorken Google’ın önünde çok geniş bir avantaj var. Çünkü ellerinde Youtube gibi çok büyük bir güç var ve bunu pek çok şeye uyarlayabilirler.

Belki de Google bunu zaten planlıyor fakat zamanının gelmediğini düşünerek yapmıyordur, bunu bilemeyiz. Yine de şunu bilebiliriz ki, Google bir ürün geliştirmişse o ürünün piyasadaki rakiplerinden bir farkı olmalı, hatta bazen yeni piyasa oluşturup oradaki ilk ürün olmalı. Youtube Premium da dijital müzik yayıncılığı ya da entegre olacağı diğer alanlarda bunu başarırsa sürdürülebilir olarak Google’ın önemli gelir modellerinden biri olabilir, aksi takdirde maalesef başarısız Google girişimlerinden biri olarak Youtube’un kendi markasına da zarar verme ihtimali mevcut.

%d blogcu bunu beğendi: