KARİYER

Yeni Mezun Problemleri – I : Askerliği Ne Zaman Yapsak?

Her ne kadar üniversite sürecine “şu okuldan mezun olsak artık…” serzenişleri çok sık yapılsa da aslında mezuniyet de kendi içinde belirsizliklerle dolu bambaşka bir dünyayı açıyor. Erkek okuyucularımız için bu belirsizliklerin en büyüklerinden biri ise askerlik. Genellikle bu konuda tercih edilen yol, iki yıl tecil hakkının kullanılıp o süreçte iş bulunmaya çalışılması. Bu düşünce kendi içinde haklılıklar taşısa da her zaman en doğru yol olmadığını söyleyebilirim. Bu noktada kişisel olarak planlarınız, içerisinde bulunduğunuz şartlar ve mevcut sektörel bilginiz büyük önem taşıyor.

Örneğin, geçen yıl mezun olduğumda kafamdaki net plan pek çok kişi gibi askerliği iki yıl tecil edip bu süreçte okuduğum bölümde (Uluslararası Ticaret) ilerleyerek ihracat alanında çalışmaktı. Böylece mevcut bilgilerimi iki yıllık bir iş deneyimiyle birleştirip askere daha rahat kafayla gidebilecektim fakat bu böyle olmadı. Aslında istediğim tipte bir işe girmiştim fakat aileyle ilgili çeşitli sağlık problemlerinden dolayı işten çıkmak zorunda kaldım ve sonraki süreçte 7-8 ayım mecburen çalışmamakla geçti. Sonraki süreçte ise artık (istediğim koşullarda) iş bulabilmek daha da zorlaşmıştı ve bu nedenle tecili 9 ay erken bozup bu yıl gitme kararı aldım. Çünkü kariyerimi inşa edeceğim bu aşamada çalışacağım firmanın beni yukarıya taşıyacak bir firma olmasını istiyorum ve o kategorideki firmalar da 1 yıl sonra askere gidecek birini almak istemiyorlar. Açıkçası diğer firmalar da sunduğum özgeçmişin hakkını veren nitelikte değil.

Kendi örneğimi şu yüzden anlattım; askerliği tecil ederken önünüzdeki bu gibi opsiyonları göz önünde bulundurun. Eğer gerçekten bölümünüzle ilgili kendinizi yetiştirdiyseniz 1-2 ay içerisinde iş bulabilirsiniz ve tıpkı benim geçen sene düşündüğüm gibi 2 yıl o işte çalışıp askere daha rahat şekilde gitmeniz mümkün fakat henüz bölümünüzde yeterli olmadığınızı düşünüyorsanız ilk önerim askerliği ilk aşamada yapıp iş sürecine sonrasında girmek olacaktır. Çünkü şöyle düşünün; zaten firmalara başvuru yaptığınız alanla ilgili bir uzmanlık iddia edemiyorsunuz, üstüne bir de 2 yıl sonra gideceğinizi düşününce firmalarda çok ciddi bir ön yargı oluşabiliyor. Özellikle KOBİ’lerde “Ben zaten 1 yılda anca yetiştireceğim, o zaman bu eleman için bilgi yatırımı yapmaya değmez” düşüncesi çok ciddi bir yere sahip. Bu nedenle, eğer henüz bölümünüzle ilgili kendinizi ciddi şekilde yetiştirmediyseniz ve sağlık gibi ekstra durumlar yoksa askerliği bu aşamada yapmanızı en pratik çözüm olabilir. Sonraki süreçte ister işe girmek, ister yüksek lisans isterseniz de girişim yapmak için çok daha rahat bir hareket alanı bulacaksınız. Diğer türlü orta vadeli plan yaparken bile askerlik durumu hep bir soru işareti olarak planlarınızda sapmalar oluşturabiliyor.

%d blogcu bunu beğendi: