“Meslekleri Tanıyalım” adını verdiğimiz bu yeni serimizdeki temel amaç, henüz öğrencilik ya da yeni mezuniyet sürecinde olan okuyucularımız için mümkün olduğunca farklı meslekleri tanıtıp bunların nitelikleriyle ilgili bilgi vermek. Bunu yaparken önceliğimiz sadece teknik bilgiler vermek değil, o teknik bilgileri kendi yorumlarımızla sentezleyip bir değerlendirme yapmak. Böylece sizler de yazının sonunda kendi içinizde daha sağlıklı bir değerlendirme yapıp bu mesleklerin kariyer planlamanızdaki yeri hakkında geçerli bir karar verebilirsiniz.

Bu seri kapsamındaki ilk meslek ise ihracat sorumlusu. Yeni mezunlar için bu meslek “İhracat Uzman Yardımcısı” gibi farklı unvanlarla da sunulabilir. Burada mesleğin içeriğini net olarak belirleyen şey ise, ihracata dayalı mesleklerin kendi içinde ikiye ayrılması. Bu iki kategoriden ilki satış. Satışa dayalı bir ihracat sorumlusu, sürekli olarak yurt dışına odaklanır ve önceliği o firmanın yurt dışındaki temsilcisi olmaktır. Bunun için yurt dışındaki fuarlara gider, çeşitli dönemlerde birebir ya da toplu olarak tedarikçi firmalar ve/veya ithalatçılarla görüşmeler gerçekleştirir. Bunun yanı sıra masabaşı işleri de vardır fakat diğer kategorideki kadar değildir. Bu masa başı işleri ağırlıklı olarak yurt dışındaki firmalarla ilgili pazar araştırmaları yapmak ve firmanın ERP sisteminde çeşitli işlemler gerçekleştirmek şeklinde toparlayabiliriz. Yukarıdaki İhracat Uzman Yardımcısı unvanının yanı sıra satış ekibindekiler genellikle satış ve yurt dışı temalarıyla “Yurt Dışı Satış Sorumlusu”, “İhracat Satış Uzmanı” gibi tanımlarla da bilinmektedir.

İhracat departmanında satışla birlikte diğer önemli kategori ise operasyon. Satıştaki hareketliliğin tersine operasyon çok büyük oranda masaüstüne dayalıdır. Satış ekibi yurt dışından müşteri ayarlamaya çalışırken operasyon ekibi ise bu satışların kontrolü, ürünlerin gönderimi, nakliyeci ve gümrükçüyle iletişim gibi bir “entegrasyon yöneticisi” konumundadır. Tabi burada da istisnai durumlar yaşanabilir. Nasıl ki satış ekibinde çalışanlar yeri geldiğinde masabaşı işler yapabiliyorsa firmanın o dönemki durumuna göre operasyon ekibinde yer alanların da bazen yurt dışındaki fuarlara ya da çeşitli iş seyahatlerine gitmesi gerekebilir fakat bunlar nadir yaşanan durumlardır. Bu noktada operasyon ekibinde yer alanlara da İhracat Müşteri Temsilcisi, İhracat Operasyon Sorumlusu gibi farklı unvanlar da verilebilmekte.

Bu mesleklerin gerekliliklerine değinecek olursak; İngilizcenin önemini zaten uzun uzadıya vurgulamaya gerek yok. Satış ekibindekiler konuşma, operasyon ekibindekiler de yazışma açısından çok iyi İngilizceye sahip olmak zorundalar. Bunun yanı sıra, operasyon tarafında görev alacakların bilgisayar programlarında ve kriz yönetiminde kendilerini geliştirmeleri gerekli. Çünkü nakliyeci, gümrükçü, ithalatçı, satış ekibi ve muhasebeci derken çok geniş bir kümeyi idare edeceksiniz ve bu esnada herkes sizin gibi iletişimde başarılı olmayabilir. Bu noktalarda sakin kalıp o kriz yönetimini yapmanız çok kritik.

Eğer İngilizceniz iyiyse ve dış ticaret üzerine çalışmak sizi heyecanlandırıyorsa açıkçası bu alanda sizi uzun vadede tatmin eden başarılar yakalayabilirsiniz. Özellikle dijital dünyada ihracata yönelik çok geniş imkanlar var ve Türkiye’deki KOBİ firmaları henüz bunu keşfedebilmiş değil. En en alt tabakadan düşünecek olursak; Çin’den Alibaba gibi portalları kullanarak ithalat yoluyla yazın şnorkel kışın aydınlatma araçları getirttiğiniz firma bile kazandığı parayla size iyi bir komisyon sunabilir. Burada sizin farkınız ise, bu gibi portallarda genç kafası sayesinde dijitaldeki araştırmaları çok daha iyi yapabiliyor olmanız. Tabi bu söylediğim dış ticaretin kıyısından köşesinden ilgilenen hemen her gencin yapabileceği en alt basamağı kapsıyor, sizler bu alanda uzmanlaştıkça çok daha vizyoner (ve aynı şekilde kâr marjı daha yüksek) işlere imza atabilirsiniz. Bunun için ilk yıllarda biraz sektöre katlanmanız gerekecek (dış ticaret alanında başlangıç maaşları ortalaması çok yüksek olmayıp 2700-3000 lira arasındadır) fakat ilerleyen zamanlarda bu idare etmeye değebilecek noktalara geleceğinizi söylemek çok zor değil.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: